Ministerialna dotacja dla "Kubusia"

01-03-2019

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” po raz kolejny uzyskał dotację od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym razem w wysokości 43 000 zł na realizację projektu „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”, w ramach programu „Edukacja kulturalna”.

W ramach projektu „Wczytuję sztukę-warsztaty teatralne” zostaną zorganizowane trzy próby czytane dramatów. W projekcie wezmą udział uczniowie klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Każda z grup będzie uczestniczyła w kilkuetapowej pracy razem z aktorami teatru „Kubuś”, reżyserem oraz literaturoznawcami.

Celem projektu jest przybliżenie młodzieży sposobu interpretowania dramatów przez aktorów, reżyserów i literaturoznawców, a także zapoznanie ich z kontekstem powstawania dramatu, terminologią teatralną, etapami konstruowania spektaklu oraz jego elementów, takich jak: koncepcja reżyserska, postaciowanie, scenografia, muzyka.

Poprzez te spotkania chcemy zaproponować młodzieży wykraczanie poza treści określone w podstawie programowej. Chcemy zachęcić ich do zapoznania się ze sposobem czytania oraz interpretowania klasyki dramatu polskiego i zagranicznego. Pokazać, że lektury szkolne można omawiać w kontekście problemów, które dotyczą bezpośrednio młodych ludzi (chociażby kształtowanie własnej tożsamości w społeczeństwie).

Taka niecodzienna forma warsztatów ma zaktywizować uczniów do tworzenia, badania i eksperymentowania. Efekty ich pracy będzie można zobaczyć na scenie w teatrze Kubuś.