Katastrofa budowlana w centrum Kielc

01-03-2019

Przy ul. Dużej 9 w Kielcach osunęła się ściana jednopiętrowego budynku. Zgłoszenie o tym zdarzeniu wpłynęło ze Straży Miejskiej o godz. 8.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Na miejsce zdarzenia skierowano 7 zastępów Straży,  20 ratowników oraz grypy operacyjne Komendanta Miejskiego i Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Budynek jest sprawdzany z pomocą psów szkolonych do poszukiwania pod gruzami, po to, aby wykluczyć, że ktoś ucierpiał. Po uzyskaniu tej pewności do pracy będzie można wykorzystać sprzęt ciężki, po to aby odgruzować teren. Odpowiedzialne służby sprawdzą  następnie stan techniczny budynków przyległych.

Nieruchomość ma nieuregulowany stan prawny, jej współwłaścicielami są osoby prawne, które nie pochodzą z Kielc. Jednak jak poinformowała Pełnomocnik Prezydenta Danuta Papaj, - Gmina podejmie się zabezpieczenia gruzowiska. Ewentualnie później będzie obciążać finansowo właścicieli tej nieruchomości. Miejsce po katastrofie będzie zabezpieczane przez Straż Miejską.

W związku z katastrofą budowlaną nie ma konieczności zawieszenia działalności scenicznej Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Spektakle odbywają się zgodnie z planem.