Kielce pamiętały o Żołnierzach Wyklętych

01-03-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

W Kielcach odbyły się dziś obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się rano  na cmentarzu na Piaskach. Przy pomniku wspominano bohaterów niepodległościowego podziemia, którzy po 1945 roku stawili czynny opór komunistycznym władzom. Przypomniano tych, którzy poddani zostali represjom ze strony funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, Informacji Wojskowej czy wreszcie obecnym w ówczesnej Polsce agentom NKWD oraz SMIERSZ. W trakcie wystąpień przywołano m.in. fragment listu, jaki z celi w mokotowskim więzieniu przesłał rodzinie pułkownik Łukasz Ciepliński. Przedstawiciele klas mundurowych przy kieleckim ZDZ oddali hołd żołnierzom niepodległościowego podziemia w Apelu Pamięci, a delegacje uczestniczące w uroczystościach złożyły wieńce i kwiaty przy pomniku Żołnierzy Wyklętych. Chwilę później, w innej części nekropolii zwanej „kielecką łączką” zapalono znicze na znak pamięci o zamordowanych.  Popołudniowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w bazylice katedralnej. Ich dalsza część odbyła się pod pomnikiem Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego. W programie znalazły się m.in.: wciągnięcie na maszt flagi narodowej i odegranie hymnu państwowego, Apel Pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem Armii Krajowej.