Rozstrzygnięcie konkursu „EKO-MANIACY". Wygrała dama z parasolką... z makulatury

04-03-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Natalka Chatys z Przedszkola Samorządowego nr 34 w Kielcach zdobyła główną nagrodę w konkursie międzyprzedszkolnym EKO-MANIACY na strój wykonany z surowców wtórnych. Patronat nad konkursem objęły Wodociągi Kieleckie.

W poniedziałek 4 marca w Przedszkolu Samorządowym nr 39 na os. Barwinek w Kielcach odbył się finał II Międzyprzedszkolnego Konkursu Ekologiczno-Patriotycznego „EKO-MANIACY, czyli Dama i Dżentelmen w Niepodległej Polsce". Konkurs skierowany był do dzieci w wieku 5-6 lat. Polegał on na zaprojektowaniu oraz wykonaniu stroju damy lub dżentelmena w stylu z dwudziestolecia międzywojennego, czyli lat 1918-1939. Stroje musiały być wykonane z surowców wtórnych, w szczególności z tekstyliów, makulatury i tworzyw sztucznych.

- Jednym ze statutowych zadań Wodociągów Kieleckich jest edukacja ekologiczna, a więc m.in. takie wydarzenia. Dzieci uczą się, co to są śmieci i surowce wtórne. Pamiętajmy, że każdy papierek po cukierku, butelka po oleju czy drukowana makulatura wyrzucona na ziemię może zanieczyścić nie tylko glebę, ale i źródła wody, którą mamy w kranach - mówi Henryk Milcarz, prezes Wodociągów Kieleckich, który wręczał nagrody i prowadził na przedszkolny wybieg młode modelki i modeli.

Uczestnicy z wielkim pietyzmem odtworzyli suknie, garsonki, garnitury, kapelusze, laski i torebki, wykorzystując papierowe kubki i talerzyki, plastikowe torby na śmieci i gruz, butelki. Był wachlarz zrobiony z plastikowych łyżeczek, parasolka z jednorazowych naczyń i dziecięcy wózek z tektury falistej. Jury miało trudny wybór, bo każdy strój był piękny i oryginalny, a wpłynęło ich na konkurs 41 z 25 kieleckich przedszkoli.

Główną nagrodę za suknię z lat dwudziestych ub. wieku w barwach biało-czerwonych i parasolkę zdobyła Natalka Chatys z Przedszkola Samorządowego nr 34 w Kielcach. Patronat nad konkursem objęły Wodociągi Kieleckie, które w tym roku obchodzą jubileusz 90-lecia.