Ciekawe propozycje Muzeum Historii Kielc

08-03-2019

Wiele ciekawych wydarzeń przygotowało Muzeum Historii Kielc. W ramach spotkań Klubu Historycznego „Nad Silnicą” w dniu 9 marca o godzinie 10.00 odbędzie się pogadanka Stefana Iwańskiego na temat świąt i obyczajów żydowskich. Jest to tylko jedno z wielu wydarzeń organizowanych przez Muzeum Historii Kielc. Kolejną aktywnością są warsztaty  pod hasłem "Mówili i pisali o wolności i niepodległości - historia kielczan". Jak wyglądały mowy rajców miejskich? Jak przekonywali do swoich racji na przestrzeni lat? Argumenty „za” i „przeciw”.  Wydarzenie powstało z okazji XXVII Tygodnia Kultury Języka pod hasłem „Wolność i niepodległość języka to wolność i niepodległość umysłu”. Warsztaty odbędą się w daniach 12- 15 marca.

Wernisaż wystawy "Marian Musiał. Fotografie" jest kolejną propozycją Muzeum Historii Kielc. Wystawa zaprezentuje dorobek fotografików związanych z regionem świętokrzyskim. Archiwum Mariana Musiała zawiera kilka tysięcy klatek negatywów w różnych formatach - wykonywanych od lat 40. XX w. oraz wiele odbitek na ówczesnym materiale. Dużą część archiwum stanowią fotografie dzieci wykonywane w sytuacjach zastanych oraz w studio, a także:

-Fotografie powojennego Suchedniowa i jego mieszkańców (w tym berezowskich stawów Gustawa Herlinga Grudzińskiego).

-Pejzaże zimowe, fotografie przyrodnicze.

-Dokumentacje wydarzeń społecznych i religijnych.

-Dokumentacje suchedniowskich szkół i nieistniejących już zakładów przemysłowych.

Wystawa prezentowana jest dzięki uprzejmości Fundacji Archiwum Fotografii, która użyczyła zdjęcia na potrzeby ekspozycji w Muzeum Historii Kielc. Gościem specjalnym wernisażu będzie Jan Anderman, wnuk autora. Wernisaż wystawy Mariana Musiała rozpocznie się 15 marca o godzinie 17.00.  Prace artystów można oglądać do 17 kwietnia br.

Informacje na temat artysty i wystawy na stronie MHKi -  http://www.mhki.kielce.eu/zawartosc/marian-musial-fotografie