Informacja dotycząca projektu "Beyond the bars"

15-05-2019

W związku z wieloma krytycznymi opiniami mieszkańców Kielc, odnoszącymi się do projektu „Beyond the bars”, który wczoraj został oficjalnie otwarty przy Instytucie Dizajnu, zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem przedsięwzięcia, przygotowanym w oparciu o informację otrzymaną od dyrekcji Wzgórza Zamkowego.

Inicjatorem międzynarodowego projektu Activated City jest Instytut Adama Mickiewicza. Jest on wynikiem współpracy nawiązanej pomiędzy Instytutem Dizajnu, Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie, Wydziałem Wzornictwa ASP w Warszawie i School of Design and Crafts Uniwersytetu w Gothenburgu w Szwecji.

Rozmowy na temat realizacji projektu w przestrzeni Kielc zostały rozpoczęte w październiku 2017 roku. W grudniu 2017 roku doszło do spotkania z profesorem Michałem Stefanowskim z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na bazie ustaleń, przestrzeń Wzgórza Zamkowego została włączona jako interesująca przestrzeń do realizacji koncepcji projektów dedykowanych odwiedzającym Wzgórze Zamkowe.

W lutym 2018 roku przedstawiciele Instytutu Dizajnu wzięli udział w wyjeździe rozpoczynającym projekt w Goeteborgu w Szwecji (pobyt finansował IAM). Uczelnia HDK z Gothenburga, jako jedyna na świecie, ma w swojej ofercie nauczania kierunek poświęcony dizajnowi dla dzieci - Child Culture Design.

W marcu 2018 roku odbyła się wizja lokalna, warsztaty, wykłady i spotkania wszystkich uczestników w Kielcach. Pobyt uczestników w Kielcach finansowo pokrywali partnerzy (WZ nie finansował ich pobytu). W Kielcach kształtowały się pierwsze wizje koncepcji uatrakcyjnienia przestrzeni Kielc. Wówczas były brane również pod uwagę inne lokalizacje w Kielcach poza obszarem Wzgórza Zamkowego tj. Muzeum Zabawek i Zabawy, ul. Sienkiewicza czy Park Miejski. Przez kilka miesięcy odbywały się warsztaty i spotkania studentów (z 15 krajów świata), profesorów, projektantów w Szwecji, Kielcach oraz w Warszawie. Praca w grupach projektów przebiegała również zdalnie. Zespoły projektowe pracowały nad koncepcją podniesienia funkcjonalności przestrzeni Wzgórza Zamkowego dla odwiedzających oraz zwiększeniem atrakcyjności tego miejsca.

W maju 2018 odbyło się spotkanie w Warszawie podczas konferencji organizowanej przez ASP "Fair Design". Wówczas zostały zaprezentowane koncepcje, które za zadanie miały wzbogacić przestrzeń Kielc.

Wzgórze Zamkowe - Instytut Dizajnu nie partycypował w kosztach związanych z przeprowadzeniem projektu, ponieważ finansowanie było realizowane przez inicjatora projektu - Instytut Adama Mickiewicza oraz pozostałych partnerów.

Efektem Activated City jest 7 projektów, które mogą wnieść w przestrzeń publiczną Kielc nowy wymiar. Wraz z ekspertami ze współpracujących instytucji, został wybrany priorytetowy projekt "Beyond the bars", który został wyłoniony do zrealizowania na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego.

27 czerwca 2018 r. w Instytucie Dizajnu odbyło się podsumowanie projektu, podczas którego zaprezentowano władzom miasta powstałe projekty. Wtedy też, Prezydent Wojciech Lubawski podjął decyzję o realizacji projektu "Beyond the bars". Wraz z autorami zostało ustalone, że na dziedzińcu najlepiej sprawdzi się 9 elementów małej architektury wpisanych w istniejący kontekst miejsca. Na sesji Rady Miasta w dniu 13 września 2018 roku, radni podjęli decyzję o przekazaniu Wzgórzu Zamkowemu kwoty 97 800 zł na realizację tego projektu.

XXV Sportowy Turniej Miast i Gmin