Rola inwestycji infrastrukturalnych w kreowaniu wzrostu gospodarczego

17-06-2019

„Rola inwestycji infrastrukturalnych w kreowaniu wzrostu gospodarczego” - konferencja pod takim hasłem odbyła się w ratuszu. Na zaproszenie prezydenta Kielc Bogdana Wenty odpowiedzieli m.in. parlamentarzyści, świętokrzyscy samorządowcy, wśród nich - wójtowie i burmistrzowie gmin Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego, kieleccy radni oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za rozwój lokalnej infrastruktury transportowej.

Mówiono o tym, jak kluczowe znaczenie dla stabilnego wzrostu gospodarczego ma dobre skomunikowanie miasta i regionu za pomocą dróg oraz o problemach i wyzwaniach, które stoją zarówno przed samorządowcami, jak i osobami kreującymi politykę transportową na szczeblu krajowym. Analizy na ten temat przedstawili eksperci  i analitycy w dziedzinie transportu publicznego i zrównoważonej mobilności: Michał Wolański oraz  Wiktor Mrozowski.

Według badań, czynnikiem, który w zasadniczy sposób wpływa na rozwój danego regionu są zasoby ludzkie. Ale, aby dowieźć ludzi do pracy oraz ułatwić im codzienne życie, potrzeba dobrych dróg, a także organizacji różnych form transportu. W ślad za inwestycjami w transport, idą kolejne,  a to, zdaniem specjalistów, przekłada się na zarobki mieszkańców danego regionu.

Na przykładzie licznych polskich miejscowości widać doskonale, że dzięki poprowadzeniu w ich pobliżu nowych autostrad, weszły w okres intensywnego rozwoju.

Inwestycje w infrastrukturę drogową wymagają jednak ogromnych nakładów finansowych, a samorządy mają ograniczony wpływ na to, które inwestycje o znaczeniu krajowym zostaną w pierwszej kolejności zmodernizowane lub zbudowane.

Lato w Mieście 2019
XXV Sportowy Turniej Miast i Gmin