Obradowali radni

27-06-2019

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Kieleccy radni nie udzielili wotum zaufania prezydentowi Kielc Bogdanowi Wencie. Przeciwko głosowało 15 radnych, za było - 9 osób, jedna wstrzymała się od głosu. Głosowanie poprzedziła długa i burzliwa dyskusja.

Wotum zaufania to nowa instytucja do oceny władzy, która została wprowadzona po reformie ustawy o samorządzie. Od tego roku procedurę udzielenia absolutorium poprzedza rozpatrzenie raportu o stanie gminy oraz głosowanie w sprawie wotum zaufania. Możliwość zabrania głosu mają też mieszkańcy miasta. Na sesji wypowiadało się 9 osób, które zgłosiły się i uzyskały 50-osobowe poparcie.

Po wysłuchaniu wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Kielce w sprawie udzielenia absolutorium prezydentowi Kielc z tytułu wykonania budżetu miasta za 2018 rok oraz pozytywnej opinii VIII Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w tej sprawie, na ten temat wypowiedzieli się przedstawiciele wszystkich klubów radnych. W głosowaniu kieleccy rajcy jednomyślnie opowiedzieli się za udzieleniem absolutorium prezydentowi Kielc.

Odnosząc się do nieuzyskania wotum zaufania Bogdan Wenta podkreślił, że działania, które rozpoczął ze swoim zespołem, mają potrwać 5 lat. Zaznaczył, że to praca wymagająca i wiążąca się także z krytyką. - Wiele razy radziłem sobie z takimi trudnościami. Natomiast w przypadku tej misji zwycięzcą możemy być tylko my wszyscy, miasto i jego mieszkańcy, którzy będą z satysfakcją patrzeć na styl swojego życia, bo to oni obdarzyli mnie kredytem zaufania. Szanuję państwa głos w tej publicznej debacie i przyjmuję krytykę, bo na tym polega demokracja. Musimy podjąć działania i mam  nadzieję, że przy wspólnej pracy znajdziemy rozwiązanie - powiedział po głosowaniu nad absolutorium prezydent Kielc.

porządek obrad

projekty uchwał