73. rocznica pogromu kieleckiego

03-07-2019

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do udziału w wydarzeniach, które upamiętniają tegoroczne obchody 73. rocznicy pogromu kieleckiego. Ivch zwieńczeniem  będzie Marsz Pamięci i Modlitwy, który odbędzie się 4 lipca.

Dziś odbędzie się Konferencja naukowa „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy”. Spotknie rozpocznie się o godz. 9.00 Centrum Edukacyjnycm IPN „Przystanek Historia” ( ul. Warszawska 5). Konferencję otworzy prezydent Kielc Bogdan Wenta.

O godz. 10.00 w Archiwum Państwowym w Kielcach (ul. Kusocińskiego 57) rozpocznie się Konferencja popularno-naukowa „Społeczność żydowska w Małopolsce”.

O godz. 18.00 Stowarzyszenie zaprasza na wykład prof. Stanisława Obirka poświęcony roli pamięci w naszym życiu. Po wykładzie odbędzie się dyskusja o tym, czym jest dla Kielc pamięć o pogromie z 1946 roku. Czy jest nam ona potrzebna? Wezmą w niej udział Bogdan Białek - prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Yaacov Kotlicki - prezes Ziomkostwa Kieleckich Żydów w Izraelu, Marek Cecuła - ceramik, artysta, projektant m.in. pomnika "Menora" poświęconego pamięci ofiar zagłady getta kieleckiego oraz nowego pomnika nagrobnego ofiar pogromu kieleckiego,  ks. dr Rafał Dudała - adiunkt w Instytucie Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, rektor Kościoła Akademickiego św. Jana Pawła II, dr hab. Robert Kotowski - dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

Obchody zwieńczy Marsz Pamięci i Modlitwy, który rozpocznie się jutro - w samą rocznicę, 4 lipca, o godzinie 15.15, przy pomniku "Menora" przy ulicy IX Wieków Kielc, gdzie będą miały miejsce przemówienia. Następnie Marsz przejdzie pod budynek dawnej synagogi (ul. Warszawska 17) a dalej pod kamienicę przy ul. Planty 7, miejsce zbrodni. Uroczystości w tym miejscu poprowadzi kielecka młodzież. Po tej części obchodów uczestnicy przejadą podstawionymi autobusami na cmentarz żydowski w Kielcach, gdzie około 17.00 Marsz zakończy międzyreligijna modlitwa przy grobie ofiar.

Lato w Mieście 2019