Program pn. „Teatr, Mama, Tata i Ja” ruszył po raz piąty

28-06-2019

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” wraz z Aresztem Śledczym w Kielcach rozpoczął realizację piątej odsłony projektu pn. „Teatr, Mama, Tata i Ja”. Warsztaty już się rozpoczęły.
Program TEATR, MAMA, TATA i JA skierowany jest do dzieci, których rodzice odbywają karę pozbawienia wolności w kieleckim Areszcie Śledczym. Jednym z najważniejszych założeń tego przedsięwzięcia jest wyjście z działaniami poza areszt, który nie jest przyjaznym miejscem do budowania bliskich relacji rodzinnych zwłaszcza dla małoletnich dzieci. Celem programu jest pomoc rodzinom w odbudowaniu więzi oraz aktywizacja twórcza i społeczna osób żyjących w warunkach izolacji społecznej. Proponowane działania, o charakterze interdyscyplinarnych warsztatów, mają na celu wspierać prawidłowy rozwój dzieci poprzez  zapobieganie, zmniejszenie skali, a nawet eliminowanie problemów emocjonalnych. Ponadto, podejmowana w ramach programu aktywność przyczynia się do wsparcia rodzin w kontekście ich prawidłowego funkcjonowania, tj. realizowania zadań i pełnienia ról rodzicielskich. Umiejętności te są bowiem niezbędne, aby proces readaptacji społecznej uczestników programu zakończył się pełnym sukcesem.

W tym roku w projekcie bierze udział 9 osadzonych i icg rodziny, w sumie to blisko 40 osób.
Program od 2015 roku otrzymuje dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Edukacja kulturalna”: 2015 r. – 35.500 zł, 2016 r. – 26.000 zł, 2017 r. – 37.000 zł, 2018 r. – 37.000 zł, 2019 – 37.000 zł, a do tej pory wzięło w nim udział ponad 160 osób.

Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Kielce Pan Bogdan Wenta.

Lato w Mieście 2019