Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" z nagrodami

01-07-2019

Dwie nagrody główne otrzymał Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” na jednym z najważniejszych konkursów teatralnych w kraju. W tegorocznym, prestiżowym, 25 Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej zgłoszonych zostało aż 130 spektakli z 81 teatrów z całego kraju. Były to głównie przedstawienia teatrów dramatycznych, adresowane do widzów dorosłych i takie też w większości znalazły się w finałowej dwunastce konkursu.

Był wśród nich także lalkowy, familijny spektakl „Pod adresem marzeń” na podstawie tekstu Elżbiety Chowaniec, zrealizowany w kieleckim „Kubusiu”. I to właśnie dla tej realizacji jury przyznało aż dwie nagrody główne: za scenografię dla Marka Zákosteleckiego (który też sztukę reżyserował), jak również za muzykę dla Martina Husovskiego. Zważywszy na wieloletnią tradycję i rangę konkursu, to ogromny sukces „Kubusia“, który cieszy tym bardziej, że inscenizacja odnosi się do lokalnej historii siedziby Teatru, przy ulicy Dużej 9.

Ideą Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej jest popularyzacja współczesnego dramatu polskiego oraz wspomaganie i nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych. Wsparcie ma tu też charakter nie tylko prestiżowy, ale czysto praktyczny, gdyż nagrodzone teatry uzyskują częściowy zwrot kosztów produkcji docenionych spektakli. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Teatralny w Warszawie (tam też, odbyła się 28 czerwca uroczysta, jubileuszowa gala konkursu) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl „Pod adresem marzeń” miał premierę w styczniu, na kielecką scenę powróci po wakacjach. Przedstawienie jest jedną z propozycji „Kubusia” w obszarze współczesnej dramaturgii dla dzieci, ale Teatr z powodzeniem i sukcesami realizuje również tytuły klasyczne. Co potwierdza chociażby przyznana dwa miesiące temu nagroda za przedstawienie dziecięce („Mały Tygrys Pietrek”) na 44 Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Żywa“, czyli drugim ważnym, ogólnopolskim konkursie, promującym z kolei literaturę dawną.

Wszystkie te wyróżnienia są z pewnością doskonałym zamknięciem teatralnego sezonu, ale „Kubuś” nie zwalnia tempa także latem. Już w sierpniu Teatr zaprasza na gorący w artystyczne atrakcje Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! ART! Zainicjowany przed pięcioma laty przegląd odbywa się przez trzy weekendy w miesiącu, jako propozycja na ciekawe lato w mieście.

Szczegóły bogatego programu spektakli, filmów, słuchowisk i warsztatów -  już wkrótce!

Lato w Mieście 2019