Mars coraz bliżej Kielc

01-07-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Niemal 400 zawodników z pięciu kontynentów przyjedzie we wrześniu do Kielc, żeby wziąć udział w finale międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge. Poza obserwacją zmagań zespołów na odwiedzających czekać będzie również pełna atrakcji Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych, a także prelekcje oraz warsztaty dla młodszych i starszych pasjonatów nauki.

Do udziału w zawodach zakwalifikowało się 40 zespołów pochodzących z 15 krajów świata. W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci m.in. Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji, Indii czy Australii. Finał piątej edycji ERC odbędzie się w dniach 13-15 września 2019 r. na terenie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Wstęp bezpłatny.

Na potrzeby European Rover Challenge na kampusie kieleckiej uczelni zostanie uformowane pole marsjańskie, które swoim kształtem, kolorem i składem geologicznym imitować będzie powierzchnię Czerwonej Planety. To na tym torze zawodnicy rywalizować będą w czterech konkurencjach terenowych, których zadaniem jest zaprezentowanie możliwości stworzonego przez ich robota marsjańskiego i jego zdalnej nawigacji - mówi Łukasz Wilczyński, główny organizator ERC. Wydarzenie jest imprezą otwartą, z wstępem wolnym dla wszystkich widzów.

W Strefie Pokazów Naukowo-Technologicznych na pasjonatów kosmosu, robotyki i nauki w każdym wieku czekać będzie kilkadziesiąt namiotów z licznymi atrakcjami, takimi jak:  pokazy eksperymentów naukowych, warsztaty budowy robotów, symulacje hologramowe i przejazdy bolidów. Oprócz międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich i Strefy Pokazów dla publiczności, w programie piątej edycji ERC znalazło się również miejsce na konferencję mentoringowo-biznesową. Szczegółowe informacje na temat obszarów tematycznych, terminów i sposobu rejestracji na wydarzenie będą dostępne od połowy lipca na stronie www.roverchallenge.eu.

Współorganizatorami European Rover Challenge 2019 są Europejska Fundacja Kosmiczna i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A. oraz Mars Society Polska, Województwo Świętokrzyskie, Politechnika Świętokrzyska przy współpracy z Miastem Kielce oraz Akademią Leona Koźmińskiego - współorganizatorem konferencji mentoringowo-biznesowej.

- Wydarzenie to świetna okazja do zaprezentowania potencjału kieleckich uczelni oraz samego miasta przed szeroką publicznością i gronem specjalistów i pasjonatów technologii kosmicznych z całego świata. Cały projekt European Rover Challenge przykuwa uwagę mediów i jest doskonałą formą promocji naszego miasta, w tym jako miejsca do studiowania, realizowania swoich pasji, a jednocześnie rozwijania pomysłów na biznes - podkreśla prezydent Kielc Bogdan Wenta, który sprawuj honorowy patronat nad zawodami.

Miasto Kielce wspiera organizację wydarzenia licznymi działaniami realizowanymi przez ratusz oraz spółki komunalne i jednostki podległe. Jest m.in. współorganizatorem gali inaugurującej wydarzenie w KCK, podczas której wystąpi między innymi Kielecki Tatr Tańca. Wraz z Rejonowym Przedsiębiorstwem Zieleni w Kielcach przygotowany zostanie tor marsjański - na potrzeby zawodów, według projektu i zaleceń Europejskiej Fundacji Kosmicznej. We współpracy z MPK Kielce oraz ZTM przygotowany zostanie autobus edukacyjny, który będzie także wyposażony w specjalny edukator, prowadzący krótkie prelekcje popularno-naukowe. Będzie jeździł po Kielcach na miesiąc przed początkiem zawodów. Impreza będzie  promowana w kieleckich szkołach.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Więcej na temat wydarzenia można czytać na bieżąco na stronie www.roverchallenge.eu.

Lato w Mieście 2019