O relacjach polsko – żydowskich po raz czwarty w „Przystanku Historia”

03-07-2019

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

W centrum edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej - „Przystanek Historia”, w przededniu 73. rocznicy wydarzeń z 4 lipca 1946 roku – „Pogromu kieleckiego” - odbyła się kolejna konferencja naukowa przygotowana wspólnie przez Delegaturę IPN w Kielcach i Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Temat konferencji dotyczył relacji polsko – żydowskich w XX wieku, szczególnie w okresie II wojny światowej. Wśród gości konferencji, przedstawicieli IPN, służb mundurowych, parlamentarzystów znalazł się również Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Autorzy wystąpień reprezentujący wiodące ośrodki naukowe odnosili się w nich m.in. do systemu politycznego i administracyjnego w Generalnym Gubernatorstwie, analizowali wybory i postawy Polaków i Żydów w okresie okupacji niemieckiej na przykładzie mieszkańców położonej na skraju Puszczy Kozienickiej Garbatki - Letniska czy wreszcie za sprawą wystąpienia gościa z Lwowa przedstawiali obraz Żydów na podstawie artykułów ukazujących się w istniejących w Generalnym Gubernatorstwie, w dystrykcie „Galicja”, legalnych czasopismach.

Środowa konferencja była czwartą z serii.

Lato w Mieście 2019