Kieleccy historycy o edukacji rozmawiali w Berlinie

09-07-2019

W dniach 24 - 25 czerwca br. na zaproszenie Ständige Konferenz der NS-Gedenkorte im Berliner Raum, w stolicy Niemiec gościła oficjalna delegacja kieleckich historyków. Celem wyjazdu była dyskusja na temat polskich i niemieckich form edukacji dotyczącej wydarzeń z pierwszych miesięcy II Wojny Światowej, w tym podręczników szkolnych, wystaw plenerowych, ekspozycji muzealnych oraz multimediów. Kielczanie odwiedzili Miejsce Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu (Gedenkstätte Deutscher Widerstand), Muzeum Obozu Koncentracyjnego Sachsenhausen (Gedenkstätte und Museum Sachsenhausen) oraz Topografię Terroru (Topographie des Terrors), gdzie wymieniali się opiniami z partnerami z Berlina.

Podsumowaniem spotkania były wykłady dr hab. prof. UJK Jerzego Gapysa z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz prof. Stephana Lehnstaedta z Touro College Berlin nt. tragicznego czasu września 1939 roku. Niemcy podkreślili, że pracują nad uświadamianiem społeczeństwa, że II Wojna Światowa rozpoczęła się wraz z agresją na Polskę. W związku z dziesięcioleciami zaniedbań i instrumentalnego ograniczania dostępu do informacji, świadomość w Niemczech o walkach w Polsce i zbrodniach dokonywanych na naszych rodakach jest mało znana.

Miasto Kielce jako jedyne z Polski jest partnerem dla instytucji naukowo - badawczych i upamiętniających ofiary reżimu Adolfa Hitlera, panującego w Niemczech od 1933 do 1945 roku. Przez ponad 7 lat wymiany nauczycieli, muzealników, pracowników naukowych udało się zbudować trwały most porozumienia, który pomaga w szerzeniu idei współpracy ponad granicami państw.

W najbliższym czasie do Kielc przybędzie delegacja z Muzeum KL Sachsenhausen, którego pracownicy spotkają się z ostatnimi żyjącymi w Kielcach więźniami KL Sachsenhausen oraz innych niemieckich obozów zagłady. Muzeum KL Sachsenhausen od lat współpracuje z miastem Kielce. Kontakty z instytucjami pamięci w Berlinie prowadzi Biuro Współpracy z Zagranicą i Biuro Promocji Urzędu Miasta Kielce.

Lato w Mieście 2019