Kursy języka polskiego oraz adaptacyjne dla cudzoziemców

10-07-2019

Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach realizuje projekt nr 2/8-2017/OG-FAMI ”Wsparcie integracji cudzoziemców w województwie świętokrzyskim” współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji „Bezpieczna przystań”. W ramach tego projektu Akademia Przedsiębiorczości sp. z o.o. organizuje kursy adaptacyjne dotyczące wartości i praw obowiązujących w Polsce i branżowe kursy języka polskiego dla cudzoziemców.

Kursy adaptacyjne mają na celu ułatwienie dostosowania się obcokrajowcom do funkcjonowania w nowym środowisku społeczno-kulturowym, włączenie do aktywnego życia lokalnych społeczności, poszerzenie wiedzy na temat kultury, tradycji i historii Polski, a także przeciwdziałanie dyskryminacji cudzoziemców poprzez kształtowanie postaw tolerancji i szacunku dla innych narodowości i kultur. Przez 4 dni zajęć cudzoziemcy uczestniczą w zajęciach dydaktycznych dotyczących systemu prawnego i historii Polski, w zajęciach z zakresu wiedzy kulturowej Polski – zwiedzają wraz z przewodnikiem zabytki w Kielcach i w Krakowie, a także wspólnie oglądają spektakl teatralny. W kursach weźmie udział 440 obcokrajowców w ramach 22 grup. Rekrutacja realizowana jest w sposób ciągły, do sierpnia 2020 r.

Branżowe kursy języka polskiego realizowane na poziomie podstawowym od A1 do B1 mają na celu poszerzanie znajomości języka polskiego o słownictwo specjalistyczne – branżowe i przygotowanie do wykonywania, znalezienia lub podjęcia pracy zawodowej. Uczestnicy mają możliwość doskonalenia sprawności językowych z naciskiem na praktyczne użycie języka polskiego branżowego w mowie oraz rozumienie podstawowych zwrotów w wyuczonych i przewidywalnych sytuacjach zawodowych. Poziom kursu dopasowywany jest do umiejętności językowych poszczególnych grup uczestników. W kursach weźmie udział 200 obcokrajowców w ramach 10 grup. Rekrutacja realizowana jest w sposób ciągły, do czerwca 2020 r.

W obu kursach może wziąć udział obcokrajowiec spoza terenu UE legalnie przebywający na terenie województwa świętokrzyskiego (osoba dorosła oraz dziecko, które ukończyło co najmniej 10 lat wraz z opiekunem). Zajęcia organizowane są w soboty i niedziele. UDZIAŁ W KURSACH JEST BEZPŁATNY.

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Szczegółowe informacje i zapisy: www.ap.org.pl
Kielce, ul. Targowa 18, parter, pokój nr 5, tel. 506 976 134
Skarżysko-Kamienna, ul. Rejowska 99, pokój 201, tel. 798 373 170, tetiana.szumielewicz@ap.org.pl.

Lato w Mieście 2019