Większa Hala Legionów i Akademia Piłkarska - architekci przedstawili koncepcje rozbudowy

11-07-2019

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Analizę architektoniczną i finansową rozbudowy Hali Legionów oraz budowy akademii piłkarskiej w Kielcach przedstawiono radnym Komisji Sportu, Turystyki i Promocji Miasta Rady Miasta Kielce. Wyjazdowe posiedzenie odbyło się na Suzuki Arenie, czyli stadionie Korony Kielce. W spotkaniu udział wzięli m.in. prezydent Kielc, Bogdan Wenta, pełnomocnik prezydenta ds. Prawnych i Nadzoru Właścicielskiego, Paweł Gągorowski, projektanci Andrzej Detka i Marek Pakuła oraz przedstawiciele zarządów klubów Korony Kielce - prezes Krzysztof Zając i PGE VIVE Kielce - wiceprezes Marian Urban.

Hala Legionów była wybudowana w 2006 roku. Ma trybuny stałe, składające się z dwóch elementów oraz wysuwane, w sumie na 3300 miejsc. Andrzej Detka, właściciel pracowni Detan z Kielc, wraz ze swoim zespołem opracował 4 warianty rozbudowy obiektu. Każdy z nich zakłada pozostawienie nienaruszonej obecnej konstrukcji hali, obniżenie poziomu głównego parkietu o 170 cm, co pozwoli na powiększenie o dodatkowe rzędy obecnie istniejących trybun z dwóch boków boiska. Byłyby one  do boiska przybliżone. Wszystkie warianty zakładają stworzenie Strefy VIP oraz Centrum prasowego.

Wariant I - ekonomiczny, zakłada powiększenie widowni o 1805 miejsc, co da w sumie niemal 5 200 miejsc siedzących. Przy przebudowie zostawiono by część modułu lekkoatletycznego. Szacowany koszt inwestycji, to 28 mln zł brutto.

Wariant IIa pozwoli na zwiększenie pojemności hali o 2743 miejsca. Ta koncepcja nie przewiduje pozostawienia aneksu lekkoatletycznego. Szacowany koszt - to około 51 mln zł.

Wariant IIb  - zakłada trzy trybuny, podwyższenie dachu, pozostawienie modułu lekkoatletycznego i zwiększenie liczby miejsc siedzących o 2776. Byłoby ich zatem przeszło 6 tys. Koszt - 56 mln zł. Tę koncepcję najbardziej rekomenduje  architekt Andrzej Detka.

Wariant III - przewiduje powiększenie widowni o 4510 miejsc, czyli w sumie byłoby ponad 7 800 miejsc siedzących.  Boisko otaczałyby cztery trybuny. Ten wariant oszacowano na 96 mln zł.

-  Przedstawiłem koncepcje przebudowy hali. Jeśli zapadnie decyzja, w którym kierunku ma być prowadzona ta inwestycja, można będzie przystąpić do prac nad projektami obiektu po przebudowie - zaznaczył Architekt Andrzej Detka.

- Plany przebudowy Hali Legionów powinny iść w parze z modernizacją i dostosowaniem infrastruktury otoczenia tego obiektu - podkreślił prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Natomiast Akademia Piłkarska mogłaby powstać we współpracy z Koroną Kielce. Nowy obiekt ma powstać w miejscu istniejącego od lat Stadionu Międzyszkolnego. Przedstawiona dziś radnym koncepcja zakłada budowę nowego pawilonu, czterech boisk trawiastych oraz w przyszłości hali sportowej.

Realizacja obu inwestycji jest w dużej części uzależniona od tego czy projekty zostaną dofinansowane przez Ministerstwo Sportu.

Lato w Mieście 2019