Nowy system rekrutacji do żłobków sprawdza się

25-09-2019

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Po przeszło czterech miesiącach od wprowadzenia nowego systemu rekrutacji do kieleckich żłobków można stwierdzić, że zmiana przyniosła duże usprawnienia. - Zostały wprowadzone  dwie zmiany. Rekrutacja trwa przez cały rok, a nie tak, jak do tej pory tylko w maju, ponadto jest prowadzona przez internet - mówi Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc.  - Rekrutacja elektroniczna jest dużym udogodnieniem zarówno dla rodziców, jak i dla dyrektorów placówek. Po zalogowaniu do systemu rodzice mają czas na to, aby uzupełnić dokumentację i dostarczyć ja do placówek. System wygenerowuje ponadto aktualną listę rezerwową - informuje Dorota Chatys dyrektor Żłobka Samorządowego nr 13 w Kielcach.

W Kielcach działa 5 żłobków samorządowych oraz jeden prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Należność za pobyt dziecka jest jedną z najniższych w kraju. Składa się na nią opłata stała w wysokości 100 zł miesięcznie oraz 5,50 zł za każdy dzień pobytu malucha. Miejsc, jakimi dysponuje kielecki samorząd w tego typu placówkach, jest ponad 700. To jednak wciąż za mało w stosunku do potrzeb. Miasto wystąpiło o dofinansowanie utworzenia kolejnych oddziałów żłobkowych z programu Maluch +. Są plany ich organizacji przy tych przedszkolach, w których była mniej liczna rekrutacja.

Nowy system rekrutacji do kieleckich żłobków to nie jedyna zmiana, jaką wprowadzono w ostatnim czasie w zakresie  zarządzania placówkami oświatowymi oraz sprawującymi opiekę nad dziećmi. - Między innymi przeniesienie do realizacji przez Urząd Miasta  umów, związanych z RODO czy usługami prawnymi, świadczonych na rzecz naszych jednostek przez podmioty zewnętrzne, przynosi duże oszczędności - podkreśla Marcin Różycki.

W końcowej fazie testów jest oprogramowanie integrujące trzy inne systemy informatyczne dotyczące: obecności dzieci w przedszkolach, wyżywienia, komunikacji, z rodzicami oraz zarządzania dokumentacją. Zastąpi je jeden interfejs, co przełoży się na usprawnienie w zarządzaniu danymi oraz oszczędności. Oprogramowanie jest testowane w Przedszkolu Samorządowym   nr 25.