Premiera filmu "Gracz"

04-10-2019

2 października w kinie Fenomen w WDK odbyła się kielecka premiera filmu "Gracz", którego scenarzystą i reżyserem jest kielczanin, lokalny przedsiębiorca Jan Chałupka. Produkcja została przez niego także wyprodukowana, a całość sfinansowana ze środków własnych.

Odtwórcą roli głównej jest Mariusz Ostrowski, absolwent liceum im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, który w naszym mieście stawiał swoje pierwsze aktorskie kroki. Akcja filmu toczy się w Kielcach. Piękne zakątki naszego miasta, w tym klimatyczny Rynek,  ulica Wesoła, ulica Sienkiewicza, restauracja Rockabilly Steakhouse and Whisky Bar czy hotel Binkowski stały się planem filmowym tej ciekawej produkcji.

Młody reżyser, wychowany, jak sam powiedział po premierze, na kryminałach  Raymonda Chandlera, w swoim filmie stworzył odpowiednik głównego bohatera tych książek – Phillipa Marlow. Tak narodziła się filmowa postać detektywa Maksymiliana Gracza z tą różnicą, że jego losy, w przeciwieństwie do przygód bohatera powieści Chandlera, osadzone są w czasach współczesnych.

Akcja filmu to klasyczny kryminał: nieustępliwy detektyw Maks Gracz otrzymuje rutynowe zlecenie. Ma odnaleźć córkę wpływowego biznesmena, która od jakiegoś czasu nie daje znaku życia. Zleceniodawcą jest macocha dziewczyny, dawna dziewczyna Maksa. Przez 40 min seansu widzimy detektywa, który nie stroniąc od alkoholu, często obrywając cięgi, ostatecznie rozwiązuje skomplikowaną zagadkę kryminalną, a z opresji wychodzi bez szwanku.

W filmie wystąpili m.in. : kielczanin Mariusz Ostrowski, Olga Bołądź, Maciej Kukiałka, Mariusz Jakus, a także znany z kieleckiego teatru Łukasz Pruchniewicz. W jednej krótkiej i dramatycznej niczym u Hitchocka scenie, widzimy też samego reżysera – Jana Chałupkę.

Doceniając promocyjny wydźwięk tej produkcji zachęcamy Państwa do obejrzenia filmu.