Regionalna Izba Obrachunkowa pozytywnie o budżecie Kielc

04-10-2019
Regionalna Izba Obrachunkowa zaopiniowała pozytywnie informację Prezydenta Miasta Kielce o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2019 roku – poinformowała na piątkowym spotkaniu z przedstawicielami mediów Beata Pawłowska, skarbnik miasta Kielce.

W uzasadnieniu opinii czytamy m.in.: „W wyniku analizy porównawczej wykonania wydatków z planem wynikającym z w/w uchwał Rady Miasta Kielce oraz Zarządzeń Prezydenta Miasta, nie stwierdzono przekroczeń planowanych wielkości budżetowych (...) Analiza przedmiotowej informacji oraz sprawozdania Rb wykazała natomiast, że z budżet Miasta Kielce w I półroczu 2019 r. wydatkowaną kwotę 2.848.243,41 zł celem pokrycia niedoboru środków na wydatki osobowe i rzeczowe związane z realizacją przez Urząd Miasta zadań zleconych z zakresu administracji rządowej – które to wydatki w pełni powinny być sfinansowane z budżetu państwa, a nie z budżetu j.s.t”.

Piątkowe spotkanie z dziennikarzami było także okazją do udzielenia szczegółowych informacji na temat stanu budżetu miasta oraz prowadzonych przez samorząd działań w tym zakresie.

Skarbnik Miasta odniosła się m.in. do projektu zastąpienia poprzedniego finansowania, planowanego jako długoterminowy kredyt bankowy, na emisję obligacji komunalnych.

- Projekt zmiany sposobu pozyskania finansowania był podyktowany zarówno szacowanym krótszym okresem czasu potrzebnym na sfinalizowanie procesu emisji obligacji, jak i możliwością negocjacji warunków emisji – wyjaśniała Beata Pawłowska.

Planowane całkowite zadłużenie Miasta Kielce na dzień 31.12.2019 r. nie uległoby zmianie, ponieważ planowana kwota emisji obligacji w wysokości 66.740.000 zł jest równa kwocie zaplanowanego poprzednio długoterminowego kredytu bankowego. Kwota emisji obligacji zastąpiłaby poprzednią kwotę planowanego nowego zadłużenia z tytułu kredytu długoterminowego.

Niewykluczone, ze projekt uchwały, po konsultacjach z przedstawicielami klubów Rady Miasta, ponownie trafi do porządku obrad na najbliższej, zwyczajnej sesji Rady Miasta (17 października 2019 r.).