Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

IV Świętokrzyskie Forum Ekonomiczne. Dyskusja o potencjale inwestycyjnym terenu w Obicach

04-10-2019

Dziś w Best Western Grand Hotel w Kielcach odbywa się IV Świętokrzyskie Forum Ekonomiczne. Udział w wydarzeniu biorą znane i wyjątkowe postacie polskiej sceny politycznej. Gościem honorowym Forum jest prezydent Polski w latach 1995-2005 Aleksander Kwaśniewski, który wziął udział w panelu otwierającym Forum -  „Świętokrzyskie w Europie - wczoraj, dziś i jutro”. W dyskusji uczestniczył także prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

 

Spotkanie otworzył doktor Sławomir Pastuszka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach z prezentacją dotyczącą rozwoju województwa świętokrzyskiego na przestrzeni ostatnich lat oraz wykorzystania środków unijnych przez gminy regionu. Przedstawił dane statystyczne dotyczące rynku pracy, demografiie i te dotyczące wydatków inwestycyjnych.

 

Prezydent Aleksander Kwaśniewski w swoim wystąpieniu podkreślił to, jak bardzo w ciągu ostatnich 20 lat rozwinął się nasz region. Docenił Kielce jako silny i ważny ośrodek akademicki i gospodarczy, wskazując na takie atuty miasta i regionu, jak położenie geograficzne, kadry, czy dostępne tereny. Były prezydent zaznaczył także ważną rolę Unii Europejskiej w rozwoju regionów w Polsce i zadeklarował swoje wsparcie dla naszego województwa.

 

Prezydent Kielc Bogdan Wenta w wystąpieniu skupił się na podkreśleniu potencjału gospodarczego Kielc i atrakcyjności inwestycyjnej miasta jako stolicy regionu o bardzo dużym znaczeniu gospodarczym. Podkreślił ważną rolę ośrodka akademickiego, zasobów ludzkich i kadr, ale także potrzebę rozwoju w zakresie infrastruktury kolejowej i poprawę dostępności komunikacyjnej. Prezydent poruszył ważną kwestię terenu w Obicach, w którym miasto dostrzega ogromny potencjał i współpracuje z gminami, na terenie których leży teren, w celu maksymalnej promocji tego strategicznego terenu. Inwestycje na gruntach w Obicach to szansa dla rozwoju nie tylko tych gmin, ale przede wszystkim Kielc, w których przyszli inwestorzy będą poszukiwać kadr, dostawców, partnerów i rynków zbytu.

 

Obok byłego prezydenta i przedstawicieli władz miasta w dyskusji otwierającej wydarzenie uczestniczył także doradca premiera Mateusza Morawieckiego Bartłomiej Orzeł, który odniósł się do Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Kandydat na posła dostrzega w Obicach potencjał dla przemysłu innowacyjnego. Zaprezentował także możliwości Funduszu Dróg Lokalnych.

 

Poseł Michał Cieślak podkreślił konieczność poprawy dostępności komunikacyjnej regionu. Zwrócił także uwagę na fakt, iż kompleksowy teren inwestycyjny, jakim mogą stać się Obice jest także strategicznym obszarem w Unii Europejskiej, głównie ze względu na swój potencjał i powierzchnię. Zgodził się, że należy skupić się tam na rozwoju gałęzi innowacyjnej i nowych technologii.

 

Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju w Urzędzie Marszałkowskim zwrócił uwagę na potrzebę opracowania kompleksowej strategii dla „projektu Obice”. Zawrócił się także z prośbą do przedstawicieli gmin o przekazywanie propozycji, które mogą znaleźć się w opracowywanych, kluczowych dla rozwoju regionu dokumentach – Strategii Województwa oraz Regionalnym Programie Operacyjnym. 

 

Podczas sesji otwierającej ważnym elementem był głos przedsiębiorców reprezentujących Forum Gospodarcze Województwa Świętokrzyskiego. W panelu udział wziął Stanisław Rupniewski, sekretarz Forum, który przypomniał historię województwa świętokrzyskiego. Podkreślił także rolę Targów Kielce i współpracy ze Specjalną Strefą Ekonomiczną. Docenił obecne w mieście i regionie firmy – kapitał zagraniczny oraz rodzime przedsiębiorstwa. Zaapelował o interwencję rządową w kwestii promocji terenu inwestycyjnego w Obicach.

 

W dalszej części Forum swoje wystąpienie miał dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Filip Pietrzyk, który zaprezentował propozycje zmian legislacyjnych w obszarze ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczących kwestii wywłaszczeń. Ma to związek z uregulowaniem stanu prawnego terenu w Obicach, który pozwoli na inwestycje inne, niż lotnisko.

 

W programie Forum znalazły się także panel pn. „Zarządzanie marką Świętokrzyskie poprzez spójną komunikację marketingową oraz współpracę interesariuszy rynku turystycznego". Sesja organizowana przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego.

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571