Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

W Kielcach ruszają warsztaty związane z judaizmem i kulturą żydowską

08-10-2019

Od niedzieli, 13 października, w Kielcach rozpoczyna się kolejna edycja studium „ABC judaizmu i kultury żydowskiej”, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. W tym roku uczestnicy będą mogli wziąć udział w szeregu warsztatów.

 

Pierwsze spotkanie odbędzie się w przeniesionym na kielecki Pakosz domu modlitwy rodziny Zagajskich, o którym opowie Krzysztof Myśliński historyk sztuki, kierownik działu edukacji Muzeum Historii Kielc. Tydzień później w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7, gdzie będą odbywać się pozostałe zajęcia, Krzysztof Bielawski badacz cmentarzy żydowskich, założyciel portalu Kirkuty.pl, opowie o bogatej symbolice zamieszczanej na macewach. W ostatni weekend października zajęcia poprowadzą Andrzej Białek, wiceprezes Stowarzyszenia i Antoni Myśliwiec, wybitny kielecki fotograf. Podzielą się oni swoim doświadczeniem w wyszukiwaniu i fotografowaniu kieleckich pozostałości żydowskiego świata. W kolejnych miesiącach zaplanowana jest nauka czytania w języku hebrajskim z Małgorzatą Kordowicz, pierwszą polską rabinką, autorką hebrajskiego podręcznika i modlitewnika dla dzieci; warsztaty o kuchni Żydów aszkenzazysjkich i sefaradyjskich z Soszaną Keller, lektura tekstów chasydzkich mistrzów i śpiew nigunów z Symchą Kellerem, znanym kantorem i znawcą tradycji chasydzkiej a także zajęcia o pamięci i Zagładzie z Bogdanem Białkiem, prezesem Stowarzyszenia, który od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.

 

Na każdy z warsztatów obowiązują zapisy na stronie   www.jankarski.org.pl/abc. Tam też można znaleźć więcej informacji o poszczególnych zajęciach i prowadzących. Stowarzyszenie prowadzi studium od 2018 r. Inicjatywa ta od początku cieszy się dużym zainteresowaniem kielczan i mieszkańców regionu świętokrzyskiego, choć na zajęcia przyjeżdżały także osoby z dalszych zakątków Polski. W pierwszych dwóch latach odbywały się głównie zajęcia wykładowe, wprowadzające w istotę religii i tożsamości żydowskiej, prowadzone przez najlepszych polskich rabinów i znawców judaizmu. Grupa zaawansowana skupiała się na wspólnym czytaniu tekstów talmudycznych i chasydzkich pod okiem rabina Stanisława Wojciechowicza z Warszawskiej Gminy Żydowskiej oraz Symchy Kellera. Z możliwości uczestnictwa w zajęciach skorzystało ok. 150 osób.

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571