W Kielcach ruszają warsztaty związane z judaizmem i kulturą żydowską

08-10-2019

Od niedzieli, 13 października, w Kielcach rozpoczyna się kolejna edycja studium „ABC judaizmu i kultury żydowskiej”, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. W tym roku uczestnicy będą mogli wziąć udział w szeregu warsztatów.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w przeniesionym na kielecki Pakosz domu modlitwy rodziny Zagajskich, o którym opowie Krzysztof Myśliński historyk sztuki, kierownik działu edukacji Muzeum Historii Kielc. Tydzień później w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty 7, gdzie będą odbywać się pozostałe zajęcia, Krzysztof Bielawski badacz cmentarzy żydowskich, założyciel portalu Kirkuty.pl, opowie o bogatej symbolice zamieszczanej na macewach. W ostatni weekend października zajęcia poprowadzą Andrzej Białek, wiceprezes Stowarzyszenia i Antoni Myśliwiec, wybitny kielecki fotograf. Podzielą się oni swoim doświadczeniem w wyszukiwaniu i fotografowaniu kieleckich pozostałości żydowskiego świata. W kolejnych miesiącach zaplanowana jest nauka czytania w języku hebrajskim z Małgorzatą Kordowicz, pierwszą polską rabinką, autorką hebrajskiego podręcznika i modlitewnika dla dzieci; warsztaty o kuchni Żydów aszkenzazysjkich i sefaradyjskich z Soszaną Keller, lektura tekstów chasydzkich mistrzów i śpiew nigunów z Symchą Kellerem, znanym kantorem i znawcą tradycji chasydzkiej a także zajęcia o pamięci i Zagładzie z Bogdanem Białkiem, prezesem Stowarzyszenia, który od wielu lat zaangażowany jest w dialog polsko-żydowski.

Na każdy z warsztatów obowiązują zapisy na stronie   www.jankarski.org.pl/abc. Tam też można znaleźć więcej informacji o poszczególnych zajęciach i prowadzących. Stowarzyszenie prowadzi studium od 2018 r. Inicjatywa ta od początku cieszy się dużym zainteresowaniem kielczan i mieszkańców regionu świętokrzyskiego, choć na zajęcia przyjeżdżały także osoby z dalszych zakątków Polski. W pierwszych dwóch latach odbywały się głównie zajęcia wykładowe, wprowadzające w istotę religii i tożsamości żydowskiej, prowadzone przez najlepszych polskich rabinów i znawców judaizmu. Grupa zaawansowana skupiała się na wspólnym czytaniu tekstów talmudycznych i chasydzkich pod okiem rabina Stanisława Wojciechowicza z Warszawskiej Gminy Żydowskiej oraz Symchy Kellera. Z możliwości uczestnictwa w zajęciach skorzystało ok. 150 osób.