Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Kielczanie ocenili ostatnią edycję Budżetu Obywatelskiego

02-01-2020

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce.

 

W ubiegłym roku Miasto Kielce zorganizowało już szóstą edycję Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Pod koniec października poznaliśmy listę zwycięskich projektów – dzięki głosom mieszkańców w 2020 roku uda się zrealizować 3 zadania inwestycje duże oraz 13 małych, a także 32 zadania nieinwestycyjne.


Jak mieszkańcy oceniają organizację ubiegłorocznej edycji? O to w grudniu zapytaliśmy kielczan za pomocą specjalnej ankiety internetowej. Poznaliśmy już jej wyniki.


Większość respondentów dobrze oceniła obecną edycję Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Za raczej pozytywną i zdecydowanie pozytywną uznało ją ponad 52% ankietowanych. Raczej negatywnie i zdecydowanie negatywnie KBO 2020 oceniło kolejno ponad 21% i ponad 11% biorących udział w badaniu. Zdania na ten temat nie miało ponad 15%.


O Kieleckim Budżecie Obywatelskim najwięcej osób dowiedziało się z mediów społecznościowych - ponad 35% ankietowanych. Ponad 22% informację na ten temat powzięło ze strony internetowej Urzędu Miasta, a ponad 14% z radia, tv i prasy.


Kielczanom przypadł do gustu obecny podział na kategorie zadań. Od ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego można wyróżnić projekty inwestycyjne duże i małe oraz projekty nieinwestycyjne – nowością było dodanie tej ostatniej kategorii. Blisko 85% biorących udział w ankiecie uważa, że ten podział powinien być kontynuowany. Odmienne zdanie miało zaledwie 3% respondentów.


Wśród czynników decydujących o wyborze zadania, na które mieszkańcy oddali swój głos, 41% ankietowanych najczęściej wskazywało to, że zainteresował ich ciekawy projekt zlokalizowany blisko ich miejsca zamieszkania. Ponad 26% zdecydowało się zagłosować dzięki skróconemu opisowi zadań zamieszczonych na stronie internetowej.


Ankietowani dobrze oceniają głosowanie przez internet. Zdecydowanie pozytywnie i raczej pozytywnie opowiedziało się kolejno ponad 71% i ponad 19%. Blisko 70% uważa też, że głosowanie wyłącznie przez internet, potwierdzone za pomocą SMS, przyczyni się do wyeliminowania nieprawidłowości. Ponad 60% kielczan jest zdania, że na etapie składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego powinny odbywać się debaty/warsztaty dla mieszkańców.


Poza odpowiedziami na przygotowane pytania, ankietowani mieli również okazję przedstawić swoje opinie dot. innego zakresu. Bardzo często pojawiała się np. kwestia ograniczenia inwestycji związanych ze szkołami. Kielczanie proponowali też podział miasta, a co za tym idzie środków budżetu obywatelskiego na dzielnice czy wydłużenie okresu zgłaszania projektów i głosowania.


- Dziękujemy mieszkańcom, którzy wypełnili ankietę, za pomoc i cenne sugestie. To dla nas bardzo ważne informacje. Opinie mieszkańców będą uwzględnione przy konstruowaniu kolejnej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego w najbliższych miesiącach – podkreśla Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.


Blisko 75% biorących udział w ankiecie to osoby w wieku 26-45 lat. Ponad 53% wszystkich respondentów stanowili mężczyźni. 80% biorących udział w ankiecie legitymuje się wykształceniem wyższym.


Szczegółowe wyniki ankiety dot. Budżetu Obywatelskiego 2020 można znaleźć na stronie internetowej.

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571