Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Blanka, Oskar i Olaf. Trojaczki z Kielc za kilka dni zostaną wypisane do domu

Zdjęcia sprzed 40 lat na niezwykłej wystawie w Kielcach

(2020-07-03)

Budowa dworca autobusowego na finiszu. Ogłoszono przetarg na wynajem lokali

Raport o stanie gminy Kielce za 2019 rok

Od 7 lipca wracają opłaty w Strefie Płatnego Parkowania

Nowoczesne laboratoria Politechniki Świętokrzyskiej oddane do użytku

(2020-07-01)

Kontrolerzy ZTM i strażnicy miejscy przypominają pasażerom o zasłanianiu nosa i ust

(2020-06-29)

Lato w Mieście 2020

(2020-06-25)

Załatw sprawę w Wydziale Komunikacji - wszystko w jednym miejscu - ITV Kielce
(2020-06-23)

Koronawirus – co należy wiedzieć?

23-03-2020

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Najczęściej występujące objawy choroby to gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem. Chorobie mogą towarzyszyć bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem, a także innymi chorobami przenoszonymi drogą kropelkową np. grypą sezonową?

1. Często myj ręce - wodą z mydłem lub środkiem dezynfekcyjnym na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

2. Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

3. Zachowaj bezpieczną odległość

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

4. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

5. Jeśli jesteś chory, masz: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, po powrocie z krajów, gdzie szerzy się koronawirus lub miałeś kontakt osobą zakażoną, należy:

• bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach - tel. 41 345 46 22 i 696 750 596
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego

- Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Klinika Chorób Zakaźnych, ul. Radiowa 7, tel. 41 36 37 131, 41 36 37 146

- Świętokrzyskie Centrum Pediatrii - Izba Przyjęć Zakaźna: tel. 41 303 33 41, 41 303 33 53

Służby sanitarne apelują, aby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem nigdy nie zgłaszać się do lekarza rodzinnego, ani do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Należy unikać korzystania z transportu publicznego.

Co to znaczy, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2?

• Pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut.
  • Prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas.
  • Osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów.
  • Osoba mieszkająca w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, lub w tym samym pokoju hotelowym

Co należy wiedzieć o kwarantannie?

• nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami chorymi
  • lub na osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem
  • kwarantanna trwa 14 dni, ale o tym decyduje lekarz
  • nie opuszczaj domu, twoją obecność mogą sprawdzić policjanci
  • za złamanie kwarantanny grozi mandat karnym w wysokości od 5 tysięcy złotych

Co robić podczas kwarantanny?

• jeśli mieszkasz z rodziną, ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp – minimum 2 metry
  • używaj oddzielnych naczyń, jeśli masz możliwość korzystaj z osobnej łazienki, niż pozostali domownicy
  • wietrz mieszkanie kilka razy dziennie, zachowaj zasady higieny
  • monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie
  • w przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady. Lista placówek w Twojej okolicy, dostępna na stronie NFZ. Sprawdź, które placówki udzielają porad w Twojej okolicy  - teleporady-lista. Więcej o e-zdrowiu na pacjent.gov.pl
  • w przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny unikając transportu publicznego

Aplikacja „Kwarantanna domowa”

Wysłanie zdjęcia zamiast wizyty policjantów – tak, dzięki nowej aplikacji, może wyglądać kwarantanna domowa. Aplikacja jest darmowa. Pobierz aplikację Kwarantanna domowa z Google Play lub App Store.

Dzięki naszej aplikacji zyskujesz szybki dostęp do niezbędnych - pomocnych w czasie kwarantanny - informacji. Możesz też korzystać ze specjalnej infolinii.
Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się z pracownikiem socjalnym.
Więcej informacji na www.gov.pl

Wszystkie publikowane na tej stronie informacje to oficjalne komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia lub Główny Inspektorat Sanitarny, opracowane na podstawie danych ECDC oraz WHO