Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Zobacz również:

Nowe wystawy, nowe eksponaty w Muzeum Historii Kielc

(2020-07-16)

Współpraca "Europejskich Miast w czasie pandemii"

„Park Kielczan” powstanie jesienią

(2020-07-16)

Grupa najemców lokali MZB w centrum będzie mogła płacić mniej za czynsz

Trwają przygotowania do MSPO 2020

Akademia Muay Thai Kielce ma własną salę

(2020-07-15)

Kielce pomagają poszkodowanym w powodzi na Ukrainie

(2020-07-14)

Wzgórze Zamkowe i Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zacieśniają współpracę

(2020-07-14)

Koronawirus - co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

09-04-2020

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, które używamy na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu - należy wyrzucać do pojemników. To bardzo ważne, ponieważ rozrzucanie ich po trawnikach, chodnikach itp. stwarza realne zagrożenie.

Jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne wyrzucamy do pojemnika lub worka na odpady zmieszane. Wcześniej powinny być dodatkowo zebrane w jeden worek. Te zalecenia dotyczą osób zdrowych, które korzystają z maseczek i rękawiczek ochronnych np. w miejscu pracy, w komunikacji miejskiej czy podczas zakupów, a także osób zdrowych, które przebywają w kwarantannie domowej, np. ze względu na powrót do kraju.

Trochę inaczej postępuje się z odpadami, które w miejscu kwarantanny lub izolacji wytworzyły osoby, które: były narażone na zakażenie koronawirusem, są zakażone, mają bezpośredni kontakt z zakażonymi lub są chore na COVID-19. Główny Inspektorat Sanitarny i minister klimatu opublikowali szczegółowe wytyczne dotyczące postępowania w tych przypadkach.

Więcej informacji TUTAJ

WHO zaleca, abyśmy korzystali z maseczek ochronnych, które uchronią nas przed bezpośrednim kontaktem z otoczeniem, ale też ochronią otoczenie przed kontaktem z nami. Wielorazowe maseczki ochronne są zdecydowanie wygodniejsze, niż jednorazowe. Należy ich tylko odpowiednio używać.

Po zdjęciu maseczkę ochronną najlepiej umieścić w szczelnym opakowaniu, zanim zostanie wyprana. Nie należy odkładać jej w miejsca typu stół, krzesła, blaty itp.

Maseczki wielorazowe należy prać w temperaturze minimum 60 stopniach Celsjusza, a najlepiej ustawić temperaturę na 90 stopni Celsjusza. Po wypraniu i wysuszeniu maseczek należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury (minimum 100-110 stopni Celsjusza), a następnie przechowywać w czystym miejscu do czasu kolejnego użycia.

Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie. Nie można w czasie jednego prania dołożyć do bębna innych noszonych przez nas rzeczy. Można je także wygotować w pustym, czystym słoiku, należy zakręcić wieczko i gotować słoik we wrzątku przez 30-40 minut. Można również użyć domowego sterylizatora.