Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Projekt Budżetu Miasta na 2021 rok

Zobacz również:

Ruszyła platforma sprzedaży abonamentów parkingowych
(2020-11-30)
Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty
(2020-11-27)
Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

Nieodpłatna pomoc prawna w czasie epidemii dla wszystkich

26-05-2020

Ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa rozszerzyła krąg osób, które mogą korzystać teraz z nieodpłatnej pomocy prawnej.

-  Na czas trwania epidemii w Polsce zdjęty jest obowiązek składania oświadczeń przez wszystkich. Zarówno przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i przez każdą osobę fizyczną. W tym momencie udzielamy pomocy prawnej każdej osobie, która zgłosi takie zapotrzebowanie - informuje Magdalena Korus z Biura ds. Partycypacji Społecznej, Wydziału Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce.

Z powodu epidemii nie można umówić się na wizytę osobistą w jednym z Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. I choć prawnicy dyżurują normalnie, porad jest mniej.

- Zauważyliśmy, że od marca mniej ludzi korzysta z nieodpłatnej pomocy prawnej. Wydaje mi się, że wynika to z tego, że wolą osobisty kontakt z mecenasem. Chcą porozmawiać, pokazać dokumenty, zapytać  - mówi adwokat Katarzyna Klimczak z Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej prowadzonego przez Urząd Miasta Kielce.

Tymczasem pomoc prawna jest nadal świadczona, zmieniła się tylko forma realizacji tego rodzaju usługi. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i ci wszyscy, którzy chcą skorzystać z porad udzielanych w Punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej lub Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego, prowadzonych przez Miasto Kielce - mogą skorzystać z pomocy świadczonej na odległość m.in. za pomocą telefonu, komunikatora, drogą mailową.

- Radca prawny, obsługujący daną osobę, po analizie sprawy i przepisów oddzwania  i wskazuje na rozwiązanie danego problemu. Jeżeli jest taka możliwość, zainteresowany może na wskazany adres mailowy przesłać skany dokumentów. Po zapoznaniu się, udzielam porady albo mailem, albo telefonicznie - wyjaśnia radca prawny Marcin Bilski z Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej prowadzonego przez Urząd Miasta Kielce.

Aby skorzystać z Nieodpłatnej Pomocy Prawnej lub Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego, należy się zarejestrować telefonicznie pod numerem 41 36 76 703. Rejestracja prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.30 do 15.30. Pod tym samym numerem, a także drogą mailową można uzyskać informacje dotyczące warunków świadczenia tych usług (Nieodpłatna Pomoc Prawna tel. 4136 76 703, e-mail rejestracjanpp@um.kielce.pl).

- Świadczymy normalną pomoc prawną. Można zadzwonić do nas z każdym problemem, zapytać się, doradzić, upewnić w pewnych kwestiach. Świadczymy również pomoc związaną z wnioskami o pomoc dla przedsiębiorców. Mogą oni dzwonić, zapytać z jakiej pomocy mogą skorzystać, gdzie się zgłosić, w jakiej wysokości można takie świadczenie uzyskać. Zapraszamy przedsiębiorców do korzystania z takiej nieodpłatnej pomocy prawnej - wyjaśnia adwokat Katarzyna Klimczak.