Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Zobacz również:

Ogród Botaniczny w jesiennej odsłonie
(2020-10-22)

Przedstawiciele transportu publicznego otrzymali środki ochronne
(2020-10-22)

W weekend pojedzie więcej autobusów na cmentarze
Akademickie i Młodzieżowe Targi Pracy tym razem online
(2020-10-21)
Zieleń miejska pomoże zadbać o nagrobki
Jesienny spacer do źródła Silnicy
(2020-10-20)
Kielce jesienne
(2020-10-19)
Konferencja prasowa Prezydenta Miasta Kielce ws. miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro
(2020-10-16)
Obradowała Rada Miasta Kielce - ITV Kielce
(2020-10-15)
Życzenia dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej
(2020-10-14)
Kielczanie zdecydowali. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego 2021
(2020-10-13)

Budowa dworca autobusowego na finiszu. Ogłoszono przetarg na wynajem lokali

02-07-2020

Modernizacja dworca autobusowego w Kielcach już na ostatniej prostej. Na zewnątrz trwają prace wykończeniowe, porządkowana jest zieleń. Na peronach oraz wewnątrz budynku zamontowano już wyświetlacze, sprawdzane są instalacje, pozostały do zrobienia jeszcze posadzki, ale to już ostatnie szlify.

- Obiekt jest na skalę światową, nie takiego drugiego z takimi rozwiązaniami technicznymi  i technologicznymi - mówi Grzegorz Tomporowski, kierownik budowy z firmy Budimex.

Ciekawostką są zardzewiałe elementy elewacji nowego dworca, to blacha corten, która wraz z upływem czasu przyjmuje rdzawą barwę. Cały budynek jest wręcz naszpikowany nowoczesną technologią. Obiekt jest jednym z pierwszych w Europie, w którym zamontowano samoczynnie zaciemniane szyby.

Ruchome schody były zaplanowane przez architektów już w czasach PRL-u, ale dopiero w XXI wieku będą wozić pasażerów. Na każdym poziomie dworca oraz przy wejściu z tunelu zamontowano też windy. Na zewnątrz pojawi się fontanna.

- Mamy już odlane rzeźby, figury z brązu i będą one ściśle związane z historią Kielc – mówi Grzegorz Tomporowski, kierownik budowy z firmy Budimex.

O tradycji przypominać będą również lampy w kształcie loga PKS-u. Termin zakończenia prac z 24 czerwca przesunął się na koniec lipca, wszystko przez pandemię i  problemy z dostawą podzespołów do wyświetlaczy. Kłopoty zażegnano i pierwsze autobusy powinny wjechać na kielecki dworzec na początku września.

- Jeszcze trochę pracy przed nami, kilkanaście dni ma Budimex na doprowadzenie tego terenu, że będziemy mogli komisyjnie go odbierać - mówi  Barbara Damian dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

ZTM już teraz prowadzi rozmowy z przewoźnikami, ogłosił również przetarg na wynajem powierzchni użytkowej dworca. Do wydzierżawienia jest 350 metrów kwadratowych. Chętnych nie brakuje.

-  Szukamy najemców na kasy biletowe, bufet kiosk również na gastronomię. Przetarg ogłosiliśmy w poniedziałek we wtorek już mieliśmy pierwsze wadia, telefony się urywają i mamy nadzieję, że uda się wydzierżawić całą powierzchnię - mówi Barbara Damian dyr. ZTM w Kielcach.

Zanim autobusy wjadą na dworzec przed Zarządem Transportu Miejskiego mnóstwo pracy.

- Zostały przygotowane dokumenty dla przewoźników i już wydajemy pierwsze zgody na korzystanie z dworca,  wydajemy te zgody od 1 września - mówi Barbara Damian dyr. ZTM w Kielcach.

ZTM wystał 83 pisma do przewoźników z zaproszeniem do skorzystania z dworca. W związku z jego otwarciem zmienią się rozkłady jazdy niektórych linii autobusowych, pierwsze zmiany będą już na początku sierpnia.