Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Kieleccy szczypiorniści mają nowego biznesowego partnera

Zobacz również:

"Kadrówka" po raz 55. dotarła do Kielc

(2020-08-13)

Karczówka z widokiem na Kielce

(2020-08-11)

Kolejne lokale mieszkalne oddane do użytku

(2020-08-11)

Na Kadzielni królowała muzyka taneczna

(2020-08-08)

Zmiany w układzie komunikacyjnym miasta

(2020-08-07)

Znamy już program otwarcia Centrum Komunikacyjnego

(2020-08-06)

W Kielcach prawie jak na Marsie

(2020-08-06)

Rada Miasta zgodziła się na przejęcie akcji Korony

(2020-08-04)

Odkrywaj tajemnice Ziemi. Odwiedź Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia

(2020-08-03)

Kielczanie uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

(2020-08-01)

Wodospad na Kadzielni zostanie uruchomiony po przerwie

(2020-07-30)

Festiwal Muzyki Tanecznej po raz trzeci w Kielcach

(2020-07-29)

Hortensje i pysznogłówki królują w Ogrodzie Botanicznym

(2020-07-21)

Centrum Komunikacyjne przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

06-07-2020

Prezydent Kielc zgodził się na przeznaczenie 200 tysięcy złotych  z budżetu miasta na dodatkowe udogodnienia dla niepełnosprawnych na dworcu. Potrzebna jest jeszcze zgoda radnych. Kiedyś dworzec autobusowy nie był przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Barierą nie do przejścia były schody. Teraz się to zmieni.

W modernizowanym budynku Centrum Komunikacyjnego na każdym poziomie zamontowano windy, jest również wiele innych udogodnień.

- Zostały zaprojektowane pętle indukcyjne  przed kasami oraz informacją. To są pętle dla osób niedosłyszących, które wzmacniają głos, aby te osoby mogły bez problemu się porozumiewać – mówi Barbara Damian dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Natomiast dla osób niewidomych i niedowidzących w całym obiekcie od wejścia do tunelu, aż do peronów poprowadzono ścieżki kierunkowe, są również płytki pola uwagi. Zarząd Transportu Miejskiego wraz z pełnomocnikiem prezydenta Kielc poprosili osoby z niepełnosprawnościami o przetestowanie tych udogodnień.

- Doszło do kilku spotkań z przedstawicielami osób niepełnosprawnych i to nam pozwoliło usprawnić funkcjonowanie dworca w tym zakresie. Wzięliśmy pod uwagę wszystkie grupy osób niepełnosprawnych za pośrednictwem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. W ten sposób pomogli nam odnaleźć te miejsca, które należałoby poprawić – mówi Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw osób niepełnosprawnych.

I pojawiło się kilka uwag, chodzi między innymi o kolorystykę ścieżek FON i płytek ostrzegawczych. Te powinny być odpowiednio białe i żółte. Kolejny postulat, to poprowadzenie tego typu ścieżek od przystanku przy ulicy Czarnowskiej oraz pobliskiego skrzyżowania ulic Gosiewskiego i Czarnowskiej w kierunku wejścia do tunelu.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z tymi osobami, chcemy, aby ten obiekt służył i nie był barierą dla żadnej grupy osób niepełnosprawnych – podkreśla Barbara Damian dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Na dworcu zainstalowanie będą też tzw. beacony, urządzenia, które poprzez aplikację będą informować niepełnosprawnych, w którym miejscu na dworcu się znajdują.  W zorientowaniu się w przestrzeni dworca niewidomym pomogą dwie tyflomapy, wcześniej zaplanowano jedną.

- Panu prezydentowi bardzo zależy na tym, żeby poprawić  warunki funkcjonowania osób  niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej miasta - mówi Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw osób niepełnosprawnych.

Prezydent Kielc zgodził się już na zmiany w budżecie miasta i zapewnienie 200 tysięcy złotych na wprowadzenie dodatkowych udogodnień dla niepełnosprawnych. Zmiany w budżecie miasta w tej sprawie miały być głosowane już 18 czerwca, ale ten punkt spadł z porządku obrad Rady Miasta. Teraz po raz kolejny przewodniczący Rady przesunął termin sesji.

- Nie możemy podpisać aneksu do umowy i zlecić tych prac, dopóki te pieniądze nie są zabezpieczone. Mamy obawy w jakim terminie te prace uda się wykonać – dodaje Barbara Damian dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Najbliższa sesja Rady Miasta Kielce, na której przedstawione będą zmiany w budżecie miasta zaplanowano na 16 lipca.