Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Zobacz również:

Ogród Botaniczny w jesiennej odsłonie
(2020-10-22)

Przedstawiciele transportu publicznego otrzymali środki ochronne
(2020-10-22)

W weekend pojedzie więcej autobusów na cmentarze
Akademickie i Młodzieżowe Targi Pracy tym razem online
(2020-10-21)
Zieleń miejska pomoże zadbać o nagrobki
Jesienny spacer do źródła Silnicy
(2020-10-20)
Kielce jesienne
(2020-10-19)
Konferencja prasowa Prezydenta Miasta Kielce ws. miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro
(2020-10-16)
Obradowała Rada Miasta Kielce - ITV Kielce
(2020-10-15)
Życzenia dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej
(2020-10-14)
Kielczanie zdecydowali. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego 2021
(2020-10-13)

Centrum Komunikacyjne przyjazne osobom z niepełnosprawnościami

06-07-2020

Prezydent Kielc zgodził się na przeznaczenie 200 tysięcy złotych  z budżetu miasta na dodatkowe udogodnienia dla niepełnosprawnych na dworcu. Potrzebna jest jeszcze zgoda radnych. Kiedyś dworzec autobusowy nie był przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Barierą nie do przejścia były schody. Teraz się to zmieni.

W modernizowanym budynku Centrum Komunikacyjnego na każdym poziomie zamontowano windy, jest również wiele innych udogodnień.

- Zostały zaprojektowane pętle indukcyjne  przed kasami oraz informacją. To są pętle dla osób niedosłyszących, które wzmacniają głos, aby te osoby mogły bez problemu się porozumiewać – mówi Barbara Damian dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Natomiast dla osób niewidomych i niedowidzących w całym obiekcie od wejścia do tunelu, aż do peronów poprowadzono ścieżki kierunkowe, są również płytki pola uwagi. Zarząd Transportu Miejskiego wraz z pełnomocnikiem prezydenta Kielc poprosili osoby z niepełnosprawnościami o przetestowanie tych udogodnień.

- Doszło do kilku spotkań z przedstawicielami osób niepełnosprawnych i to nam pozwoliło usprawnić funkcjonowanie dworca w tym zakresie. Wzięliśmy pod uwagę wszystkie grupy osób niepełnosprawnych za pośrednictwem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. W ten sposób pomogli nam odnaleźć te miejsca, które należałoby poprawić – mówi Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw osób niepełnosprawnych.

I pojawiło się kilka uwag, chodzi między innymi o kolorystykę ścieżek FON i płytek ostrzegawczych. Te powinny być odpowiednio białe i żółte. Kolejny postulat, to poprowadzenie tego typu ścieżek od przystanku przy ulicy Czarnowskiej oraz pobliskiego skrzyżowania ulic Gosiewskiego i Czarnowskiej w kierunku wejścia do tunelu.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z tymi osobami, chcemy, aby ten obiekt służył i nie był barierą dla żadnej grupy osób niepełnosprawnych – podkreśla Barbara Damian dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Na dworcu zainstalowanie będą też tzw. beacony, urządzenia, które poprzez aplikację będą informować niepełnosprawnych, w którym miejscu na dworcu się znajdują.  W zorientowaniu się w przestrzeni dworca niewidomym pomogą dwie tyflomapy, wcześniej zaplanowano jedną.

- Panu prezydentowi bardzo zależy na tym, żeby poprawić  warunki funkcjonowania osób  niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej miasta - mówi Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw osób niepełnosprawnych.

Prezydent Kielc zgodził się już na zmiany w budżecie miasta i zapewnienie 200 tysięcy złotych na wprowadzenie dodatkowych udogodnień dla niepełnosprawnych. Zmiany w budżecie miasta w tej sprawie miały być głosowane już 18 czerwca, ale ten punkt spadł z porządku obrad Rady Miasta. Teraz po raz kolejny przewodniczący Rady przesunął termin sesji.

- Nie możemy podpisać aneksu do umowy i zlecić tych prac, dopóki te pieniądze nie są zabezpieczone. Mamy obawy w jakim terminie te prace uda się wykonać – dodaje Barbara Damian dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Najbliższa sesja Rady Miasta Kielce, na której przedstawione będą zmiany w budżecie miasta zaplanowano na 16 lipca.