Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Zobacz również:

Ogród Botaniczny w jesiennej odsłonie
(2020-10-22)

Przedstawiciele transportu publicznego otrzymali środki ochronne
(2020-10-22)

W weekend pojedzie więcej autobusów na cmentarze
Akademickie i Młodzieżowe Targi Pracy tym razem online
(2020-10-21)
Zieleń miejska pomoże zadbać o nagrobki
Jesienny spacer do źródła Silnicy
(2020-10-20)
Kielce jesienne
(2020-10-19)
Konferencja prasowa Prezydenta Miasta Kielce ws. miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro
(2020-10-16)
Obradowała Rada Miasta Kielce - ITV Kielce
(2020-10-15)
Życzenia dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej
(2020-10-14)
Kielczanie zdecydowali. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego 2021
(2020-10-13)

Remonty placówek oświatowych w toku

10-07-2020

Adaptacje pomieszczeń, wymiana okien, dostosowanie do wymogów bezpieczeństwa przeciwpożarowego, remonty i prace modernizacyjne wewnątrz budynków oraz w ich otoczeniu - tak w skrócie można powiedzieć o pracach prowadzonych w kieleckich szkołach, przedszkolach i żłobkach. Na inwestycje tego typu z miejskiej kasy przeznaczone zostanie niemal 1 mln. 170 tys. złotych. Wszystkie prace mają zostać wykonane do końca sierpnia.

- Potrzeby są ogromne, chociażby z uwagi na zastrzeżenia Sanepidu, Straży Pożarnej czy Nadzoru Budowlanego, sięgające 2002 roku. Wybieraliśmy te placówki, w których podjęcie działań było najbardziej pilne i staramy się, aby przeznaczać jak najwięcej środków, by wypełnić zalecenia - podkreśla Marcin Różycki zastępca prezydenta Kielc.

Najwięcej, bo 140 tys. zł, przeznaczono dla Szkoły Podstawowej nr 15 przy ul. Leszczyńskiej. W ubiegłym roku placówka pozyskała w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” dofinansowanie na adaptację, znajdującego się w jej budynku mieszkania na potrzeby szkolnej kuchni. Pieniądze, przekazane  w tym roku z budżetu miasta, pozwolą na dokończenie modernizacji oraz zakup niezbędnego wyposażenia. W „piętnastce” przygotowują się ponadto do wymiany instalacji wentylacyjnej w kuchni.

Dużo miejsca na potrzeby zajęć dydaktycznych zyska też do końca wakacji Przedszkole Samorządowe nr 19 w osiedlu Na Stoku. Trzy sale o łącznej powierzchni 200 m kw. po klubie środowiskowym, łazienki i szatnie bardzo się przydadzą. - Mamy w przedszkolu średnio 220 dzieci rocznie, które tworzą 10 grup. Jest to przedszkole z oddziałami integracyjnymi. Dzieci z orzeczeniami potrzebują więcej  miejsca, mają szczególne potrzeby edukacyjne. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za pieniądze na modernizację. To jest dla nas gwiazdka z nieba, szóstka w Totolotka - mówi Agnieszka Wysocka zastępca dyrektora Przedszkola Samorządowego nr 19 w Kielcach.

100 tys. zł trafiło do Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 przy ul. Zgoda na kontynuację wymiany okien. To bardzo duża szkoła, budynek ma już swoje lata i wymaga modernizacji. - W 2018 roku wymieniliśmy okna w pracowniach dydaktycznych oraz częściowo na Sali dydaktycznej i na korytarzach, gdzie było najzimniej. Natomiast pozyskane teraz pieniądze chcemy przeznaczyć na warsztacie szkolnym, w łazienkach oraz, jeśli starczy środków, to na zapleczach pracowni dydaktycznych - informuje Beata Małysz zastępca dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach.

W Zespole Szkół Zawodowych nr 1, choć także w wielu innych, wykorzystują czas, kiedy nie ma uczniów na przeprowadzenie mniejszych remontów z dochodów własnych. W ten sposób nowe, reprezentacyjne oblicze zyska na przykład główny hol w szkole.
Remonty, wykonywane w związku z dostosowywaniem placówek do wymogów Inspektoratu Nadzoru, Sanepidu czy Straży Pożarnej oraz planowanej modernizacji, to tylko niektóre z inwestycji prowadzonych w kieleckich placówkach oświatowych. Pojawiają się także nieplanowane potrzeby remontowe, jak na przykład boiska przy SP nr 27.

Miasto przygotowuje się także do kolejnych działań. W trakcie postępowania przetargowego jest na przykład wykonanie adaptacji pomieszczeń w budynku przy ul. gen. J. Hauke -Bossaka na potrzeby kuchni dla Szkoły Podstawowej nr 8. W fazie przygotowania są także dokumentacje projektowe na wymianę instalacji elektrycznej w kilku szkołach oraz wymianę pokrycia dachowego w II Liceum Ogólnokształcącym. Prace remontowe prowadzone są też w instytucjach kultury. Muzeum Zabawek i Zabawy na przykład będą wymieniane  poszycie dachu i więźba dachowa.