Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Kieleccy szczypiorniści mają nowego biznesowego partnera

 

Zobacz również:

 

"Kadrówka" po raz 55. dotarła do Kielc

(2020-08-13)

Karczówka z widokiem na Kielce

(2020-08-11)

Kolejne lokale mieszkalne oddane do użytku

(2020-08-11)

Na Kadzielni królowała muzyka taneczna

(2020-08-08)

Zmiany w układzie komunikacyjnym miasta

(2020-08-07)

Znamy już program otwarcia Centrum Komunikacyjnego

(2020-08-06)

W Kielcach prawie jak na Marsie

(2020-08-06)

Rada Miasta zgodziła się na przejęcie akcji Korony

(2020-08-04)

Odkrywaj tajemnice Ziemi. Odwiedź Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia

(2020-08-03)

Kielczanie uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

(2020-08-01)

Wodospad na Kadzielni zostanie uruchomiony po przerwie

(2020-07-30)

Festiwal Muzyki Tanecznej po raz trzeci w Kielcach

(2020-07-29)

Hortensje i pysznogłówki królują w Ogrodzie Botanicznym

(2020-07-21)

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Otwarcie nowych wystaw w MHKi

15-07-2020

W czwartek 16 lipca o godzinie 18 w Muzeum Historii Kielc odbędzie się otwarcie dwóch wystaw planszowych pt.: "Wyspa Wolności". Biblioteka Polska w Paryżu" oraz "Polskie formacje wojskowe w czasie II wojny światowej".

 

 

 

Wystawa "Wyspa wolności" Biblioteka Polska w Paryżu przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Polskiej w Paryżu prezentuje historię tego wyjątkowego miejsca, sylwetki jej twórców i wizerunki najcenniejszych zbiorów.

Od 1838 roku, przez ponad 150 lat – okres zaborów po dzień dzisiejszy – Biblioteka jest miejscem spotkań i dyskusji polskich emigrantów, którzy wspólnie stworzyli jej cenny księgozbiór, zgromadzili dokumenty i dzieła sztuki.

 

Wystawę otwiera wstęp historyczny, w którym objaśniona zostaje rola uczestników tzw. Wielkiej Emigracji, skupionych w Towarzystwie Historyczno-Literackim, w tworzeniu Biblioteki Polskiej w Paryżu. Kolejne plansze prezentują wizerunki jej najcenniejszych zbiorów: rękopiśmiennych, artystycznych, kartograficznych oraz druków. Część z nich dotyczy wybitnych postaci, które silnie związane były z Biblioteką, w tym Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina.


Na wystawie zobaczymy rękopisy Mickiewicza oraz portrety wieszcza i jego rodziny, a także pamiątki po Chopinie – autografy muzyczne, jego fotel i pukiel włosów. Z ogromnego zbioru cymeliów bibliotecznych wybrano najcenniejsze, w tym uchwałę o barwach narodowych i akt detronizacji cara Mikołaja I z 1831 r., XVI-wieczne druki z oficyn krakowskich, rękopis Dziadów Adama Mickiewicza, pierwodruki emigracyjnych wydań polskich poetów i pisarzy, pierwsze wydanie De revolutionibus Mikołaja Kopernika, rysunki Norwida, akwarele Kościuszki, obrazy Olgi Boznańskiej i Bolesława Biegasa i wiele innych, bezcennych dla polskiej kultury dzieł.

 

 

Wystawa "Polskie formacje wojskowe w czasie II wojny światowej" jest kolejną z historycznego cyklu realizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Prezentuje zarówno udział Polskich żołnierzy z regularnej armii jak i oddziałów partyzanckich w walce przeciwko agresji niemieckiej od 1 września 1939 r. aż do jej końca w 1945 r. Po zakończeniu wojny z Niemcami część z nich podjęła walkę przeciwko reżimowi komunistycznemu wprowadzonemu w Polsce przez ZSRR.

Po przegranej kampanii wrześniowej 1939 r. natychmiast zaczęto tworzyć oddziały polskie na zachodzie Europy. Tak jak w okresie zaborów Polacy walczyli o Polskę wszędzie gdzie to było możliwe. Polacy jako jedni z nielicznych, o ile nie jedyny spośród okupowanych przez Niemców narodów, nie utworzyli rządu kolaboracyjnego ani oddziałów wojskowych, które by z nimi współpracowały.

Dzięki wystawie prześledzić można najważniejsze batalie, w których polskie oddziały brały udział od początku II wojny światowej: Bitwę o Narvik, wojnę obronną we Francji w 1940 roku, udział polskich pilotów w bitwie o Anglię, Tobruk, Monte Cassino, Bitwę normandzką w 1944 roku, gdzie polskie siły po USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie były najliczniejszą siłą po stronie aliantów. Ukazuje wreszcie powstanie armii w ZSRR spośród Polaków zwolnionych z sowieckich więzień, która doszła aż do Berlina.

Polacy w okupowanym kraju stworzyli największy ruch oporu w Europie, największą armię podziemną walczącą przeciwko okupantowi niemieckiemu. Na wystawie przedstawiono też smutne losy wielu żołnierzy, którzy pomimo zakończenia wojny, nie mogli wrócić do kraju rządzonego przez komunistów.

Trauma II wojny światowej, a zwłaszcza poczucie opuszczenia przez sojuszników i rozgoryczenie z oddania Polski do sowieckiej strefy wpływów wciąż odgrywa dużą rolę w polskiej mentalności odciskając piętno na postawach Polaków. Jak gorzkie są słowa piosenki o bitwie o Monte Cassino, w której polskie oddziały brały udział „…bo wolność krzyżami się mierzy, historia ten jeden zna błąd..” .

Wystawa składa się z 18 ilustrowanych plansz.  Komentarze są dostępne w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim.

Wykonanie wystawy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

Koncepcja: Jan Godłowski.

Autorzy: dr Wanda Łuczak i dr hab. Andrzej Synowiec

Opracowanie graficzne: Robert Sagan

 

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności