Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce - ITV

 KORONAWIRUS. Komunikat Wydziału Komunikacji

Zobacz również:

 

Ogród Botaniczny w jesiennej odsłonie
(2020-10-22)

Przedstawiciele transportu publicznego otrzymali środki ochronne
(2020-10-22)

W weekend pojedzie więcej autobusów na cmentarze
(2020-10-21)
Akademickie i Młodzieżowe Targi Pracy tym razem online
(2020-10-21)
Zieleń miejska pomoże zadbać o nagrobki
(2020-10-21)
Jesienny spacer do źródła Silnicy
(2020-10-20)
Kielce jesienne
(2020-10-19)
Konferencja prasowa Prezydenta Miasta Kielce ws. miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro
(2020-10-16)
Obradowała Rada Miasta Kielce - ITV Kielce
(2020-10-15)
Życzenia dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej
(2020-10-14)
Kielczanie zdecydowali. Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego 2021
(2020-10-13)

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Nowe wystawy, nowe eksponaty w Muzeum Historii Kielc

16-07-2020

 

"Wyspa Wolności". Biblioteka Polska w Paryżu" oraz "Polskie formacje wojskowe w czasie II wojny światowej" - to nowe ekspozycje planszowe, czynne od 16 lipca w Muzeum Historii Kielc. Wesrnisaż odbędzie się o godzinie 18.00.


Przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Polskiej w Paryżu wystawa "Wyspa wolności" Biblioteka Polska w Paryżu” prezentuje historię tego wyjątkowego miejsca, sylwetki jej twórców i wizerunki najcenniejszych zbiorów. Od 1838 roku, przez ponad 150 lat - okres zaborów po dzień dzisiejszy - Biblioteka jest miejscem spotkań i dyskusji polskich emigrantów, którzy wspólnie stworzyli jej cenny księgozbiór, zgromadzili dokumenty i dzieła sztuki.


Poszczególne plansze prezentują wizerunki najcenniejszych zbiorów: rękopiśmiennych, artystycznych, kartograficznych oraz druków. Część z nich dotyczy wybitnych postaci związanych z Biblioteką, w tym Adama Mickiewicza i Fryderyka Chopina.


Wystawa "Polskie formacje wojskowe w czasie II wojny światowej" jest kolejną z historycznego cyklu, realizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Opatrzona w komentarze w pięciu językach prezentuje zarówno udział Polskich żołnierzy z regularnej armii, jak i oddziałów partyzanckich w walce przeciwko agresji niemieckiej od 1 września 1939 r. aż do jej końca w 1945 r. Dzięki ekspozycji można prześledzić najważniejsze batalie, w których polskie oddziały brały udział od początku II wojny światowej, jak Bitwę o Narvik, udział polskich pilotów w bitwie o Anglię, Tobruk czy Monte Cassino. Ukazuje wreszcie powstanie armii w ZSRR spośród Polaków zwolnionych z sowieckich więzień, która doszła aż do Berlina. Na wystawie przedstawiono też smutne losy wielu żołnierzy, którzy pomimo zakończenia wojny, nie mogli wrócić do kraju rządzonego przez komunistów. Towarzyszy jej prezentacja militariów związanych z II wojną światową.


Zasoby Muzeum Historii Kielc wzbogaciły się o oryginalne eksponaty przekazane przez Towarzystwo Przyjaciół Kielc. - Są to świece z Fabryki Czesława Wawrzyniaka, która została utworzona w roku 1937 i była dosyć ważnym punktem, jeżeli chodzi o przemysł kielecki. O tej fabryce wiem dziś bardzo mało - informuje Paweł Wolańczyk Muzeum Historii Kielc. Dar jest tym cenniejszy, że w muzeum nie było dotąd żadnego eksponatu z fabryki Wawrzyniaka.

 

Instytucja prowadzi także starania o pozyskanie stołu Władysława Garbińskiego - prezydenta Kielc w latach 1902 - 1908. - To była taka pozytywna postać, która pozytywnie zapisała się w historii naszego miasta. Próbował wprowadzić do magistratu język polski, z jego inicjatywy powstał tez pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim - podkreśla Paweł Wolańczyk.


Pięknie zdobiony stół z orłem w centrum blatu można oglądać na ekspozycji stałej Muzeum Historii Kielc. Właścicielem obiektu jest na razie Muzeum w Wilanowie.


Kielecka instytucja zaprasza do oglądania wystaw i eksponatów, zachęca też do zapoznania się z najnowszym wydawnictwem. To „Korespondencja rodziny Artwińskich (1889 - 1983) Kielce-Kraków-Lwów”. Publikacja powstała w oparciu o 150 listów trzech pokoleń rodziny, z których pierwsze pochodzą z początków XIX wieku. Prywatne życie rodu prezydenta Kielc, Stefana Artwińskiego to szereg, nie zawsze chwalebnych ciekawostek. Wydawnictwo powstało we współpracy Muzeum Historii Kielc z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Wojewódzką Biblioteką Publiczną.

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności