Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Kieleccy szczypiorniści mają nowego biznesowego partnera

Zobacz również:

"Kadrówka" po raz 55. dotarła do Kielc

(2020-08-13)

Karczówka z widokiem na Kielce

(2020-08-11)

Kolejne lokale mieszkalne oddane do użytku

(2020-08-11)

Na Kadzielni królowała muzyka taneczna

(2020-08-08)

Zmiany w układzie komunikacyjnym miasta

(2020-08-07)

Znamy już program otwarcia Centrum Komunikacyjnego

(2020-08-06)

W Kielcach prawie jak na Marsie

(2020-08-06)

Rada Miasta zgodziła się na przejęcie akcji Korony

(2020-08-04)

Odkrywaj tajemnice Ziemi. Odwiedź Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia

(2020-08-03)

Kielczanie uczcili 76. rocznicę Powstania Warszawskiego

(2020-08-01)

Wodospad na Kadzielni zostanie uruchomiony po przerwie

(2020-07-30)

Festiwal Muzyki Tanecznej po raz trzeci w Kielcach

(2020-07-29)

Hortensje i pysznogłówki królują w Ogrodzie Botanicznym

(2020-07-21)

KTT z ministerialnym wsparciem

30-07-2020

Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, startują z pilotażowym programem powołania ogólnopolskich Przestrzeni Sztuki, interdyscyplinarnych centrów kultury prowadzonych we współpracy Ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierających się na istniejących instytucjach kultury. Wśród ośmiu instytucji z całego kraju, znalazł się Kielecki Teatr Tańca.

Idea programu opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Edycja pilotażowa planowana na rok 2020 obejmuje powołanie ośmiu Przestrzeni Sztuki – czterech ogniskujących wokół tańca i czterech, w których wiodący będzie teatr. Program będzie mieć charakter interdyscyplinarny i włączający różne dziedziny działalności artystycznej. Zapewni przestrzeń z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych, a zarazem w jego ramach będzie prowadzona działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne. Przestrzenie Sztuki to nowa jakość w zarządzaniu kulturą, nowoczesny model budowania współpracy i infrastruktury dla działalności artystycznej i edukacyjnej w dziedzinie tańca, teatru i muzyki promieniujących na cały region.

Program uwzględnia kompleksowe rozwiązanie fundamentalnych problemów hamujących rozwój polskich środowisk twórczych, takich jak niewystarczająca infrastruktura, ograniczone możliwości tworzenia i regularnego prezentowania polskich dzieł artystycznych, niewielka wymiana artystyczna pomiędzy ośrodkami regionalnymi, odpływ polskich artystów za granicę spowodowany brakiem możliwości rozwoju w kraju i niski dostęp publiczności do oferty artystycznej we wskazanych regionach.

Przestrzenie Sztuki powstaną w Katowicach, Kielcach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze.

Pilotaż rozpocznie się w lipcu i potrwa niemal do końca 2020 roku. Każda instytucja otrzyma na ten cel 200 tys. zł. KTT planuje przeznaczyć te środki na projekt artystyczno-społeczny z warsztatami dla seniorów. Ich uczestnicy wystąpią później na scenie razem z tancerzami Kieleckiego Teatru Tańca.