Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty

Zobacz również:

Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

Kielecki Budżet Obywatelski. Rozpoczynają się największe inwestycje

05-08-2020

W 2019 roku na projekty w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego zwiększono pulę środków do siedmiu milionów złotych, a dzięki zmianom w regulaminie kielczanie mogli zgłaszać pomysły w nowej kategorii - tzw. projektów miękkich. Mieszkańcy do realizacji w 2020 roku wybrali trzy duże inwestycje, 16 małych i 32 działania nieinwestycyjne. To różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, imprezy czy inicjatywy proekologiczne.

- Kielczanie po raz kolejny pokazali, jak ważną i cenną inicjatywą jest budżet obywatelski. Przypominam, że wszystkie inwestycje, które powstaną w jego ramach, muszą być ogólnodostępne, czyli otwarte dla każdego od rana do wieczora - podkreśla Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Kompleks sportowy na Baranówku

Na największe zadania inwestycyjne przeznaczono ponad trzy miliony złotych. Już wkrótce rozpocznie się budowa kompleksu boisk sportowych przy SP nr 9 na osiedlu Baranówek. Miasto ogłosiło przetarg na jego wykonanie, termin składania ofert upłynął 29 lipca, zgłosiło się siedem firm. Wykonawca, na przeprowadzenie robót, będzie mieć czas do 7 grudnia tego roku.

W ramach inwestycji powstaną: boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, boisko do piłki siatkowej z nawierzchnią poliuretanową, bieżnia 2-torowa o nawierzchni poliuretanowej ze skocznią do skoku w dal oraz piłkochwyty z siatki polipropylenowej. Poza tym wykonane zostanie oświetlenie i monitoring, przebudowane będzie wejście na teren szkoły oraz powstaną elementy tzw. małej architektury, jak kosze, ławki czy stojaki na rowery.

Dodatkowo, w ramach małego zadania inwestycyjnego, przy SP nr 9 powstanie plac zabaw, na którym pojawi się szereg wielofunkcyjnych urządzeń np. piaskownica, huśtawki, zjeżdżalnie czy karuzele. Plac będzie służył nie tylko uczniom szkoły przy ulicy Dygasińskiego, ale i innym, którzy będą chcieli aktywnie spędzić czas.

Boisko na Ślichowicach

W połowie lipca wybrano już najkorzystniejszą ofertę w przetargu na budowę drugiego kompleksu sportowego przy SP nr 25 na osiedlu Ślichowice. Wybrano ofertę wykonawcy z Warszawy, wartą nieco ponad 1,6 mln zł.

Projekt zakłada budowę boiska do piłki nożnej ze sztucznej nawierzchni trawiastej wraz z wyposażeniem oraz boiska wielofunkcyjnego do piłki ręcznej i koszykówki o nawierzchni poliuretanowej. W ramach tej inwestycji powstaną też piłkochwyty z siatki polipropylenowej, 3-torowa bieżnia poliuretanowa wokół boiska do piłki nożnej, skocznia do skoku w dal oraz strefa „Street Workoutu”.

Dodatkowo wykonany zostanie zjazd z ul. Jurajskiej i drenaż boiska. Na terenie wokół szkoły pojawi się nowe oświetlenie, ławki, kosze na śmieci oraz monitoring. Termin realizacji tego zadania wyznaczono na koniec listopada.

„Dodajmy Bociankowi Blasku”

Ostatni z dużych projektów KBO 2019, zakłada wykonanie oświetlenia przy ścieżce zlokalizowanej w dolnej części Parku im. Adolfa Dygasińskiego. W tym przypadku Miejski Zarząd Dróg również wybrał już najkorzystniejszą ofertę w przetargu.

Projekt „Dodajmy Bociankowi Blasku” powstał w porozumieniu z MZD i stał się uzupełnieniem miejskiej inwestycji. W jej ramach powstała nowa linia kablowa i postawiono słupy oświetleniowe wyposażone w lampy energooszczędne. Wykonanie oświetlenia w pozostałej części parku stanowi czwarty i ostatni etap inwestycji, dzięki której cały Park im. Dygasińskiego zostanie oświetlony. Termin zakończenia prac wyznaczono na 16 października tego roku.

Małe zadania inwestycyjne

W przypadku małych zadań inwestycyjnych do 150 tysięcy złotych, wiele z nich jest już na etapie realizacji robót. Na przykład, we wrześniu zakończy się budowa placu zabaw wraz z ogrodzeniem przy Przedszkolu Samorządowym nr 18 na Malikowie oraz siłowni zewnętrznej na terenie III LO im. C.K. Norwida przy ul. Jagiellońskiej. Natomiast do 5 października zmodernizowany zostanie teren przy Przedszkolu Samorządowym nr 22 przy ul. B. Chrobrego.