Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty

Zobacz również:

Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

W Kielcach prawie jak na Marsie

05-08-2020

Przygotowania do szóstej edycji międzynarodowych zawodów łazików marsjańskich ERC wkroczyły w kolejną fazę. W kampusie Politechniki Świętokrzyskiej odbyło się oficjalne otwarcie polskiego hybrydowego toru marsjańskiego.

W wydarzeniu zdalnie uczestniczył minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek, wykonał pierwszy testowy przejazd łazikiem sterując nim z siedziby resoru w  Warszawie. W publicznej prezentacji toru uczestniczyli przedstawiciele organizatorów, władz państwowych, województwa oraz  miasta Kielce, które reprezentował zastępca prezydenta Kielc Marcin Różycki.

Kielce pełnią rolę Miasta Gospodarza wydarzenia.

ERC Space and Robotics Event to jedyny turniej robotyczno-kosmiczny, który odbędzie się w tym roku na świecie po ogłoszeniu pandemii.

Tegoroczna edycja ERC Space and Robotics Event realizowana będzie w formule hybrydowej z wykorzystaniem technologii umożliwiających drużynom z całego świata zdalny udział w zawodach. Na marsjańskim torze w Kielcach wykorzystano amerykański system zdalnego zarządzania oraz pojazdy mobilne dostarczone przez polski start-up robotyczny. To pierwsze tego typu rozwiązania na świecie.

Do finału ERC 2020, który odbędzie się w dniach 11-13 września na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej, zakwalifikowały się 33 drużyny z 14 krajów świata, m.in. z Polski (w tym zespół Politechniki Świętokrzyskiej IMPULS), Kanady, Niemiec czy Rosji. Pełna lista zespołów oraz szczegółowe informacje o zawodach dostępne są na stronie www.roverchallenge.eu.

Hybrydowa formuła ERC 2020 to nie jedyna nowość szóstej edycji wydarzenia. W tym roku – po raz pierwszy w historii zawodów – przyznana została nagroda specjalna Best Design Award za najlepszy projekt robotyczny łazika.

Laureatami nagrody Best Design Award zostały trzy zespoły:

• AGH Space System, Poland – w kategorii Best Design – za najlepszy projekt robota marsjańskiego ERC
  • STAR Dresden e.V, Germany –  w kategorii Best Docs – za wyjątkowy profesjonalizm oraz znakomite przygotowanie dokumentacji zgodnie z wytycznymi regulaminu ERC
  • ERIG e.V, Germany – w kategorii Best Science Design – za wykonanie dogłębnej analizy oraz interdyscyplinarne podejście do projektu.

Zawody łazików marsjańskich organizują Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A., Politechnika Świętokrzyska, Województwo Świętokrzyskie przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.