Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Ratusz przekazał środki bezpieczeństwa

Zobacz również:

Poznaliśmy laureatów konkursu "Poszukiwacze czystego powietrza"
(2020-09-23)
Odkrywamy Kielce – Park Kadzielnia
(2020-09-21)
Uczą się patrzeć nie tylko wzrokiem
(2020-09-21)
To będzie sportowy weekend
(2020-09-19)
Obradowała Rada Miasta Kielce
(2020-09-18)

"Przestrzenie sztuki" z tańcem w roli głównej

(2020-09-18)

Władze miasta i radni podziękowali Markowi Scelinie

(2020-09-17)

90-lecie Domu Pomocy Społecznej im. Florentyny Malskiej

(2020-09-16)

Platformy startowe wracają do Kielc

(2020-09-16)

KPT zaprasza na 6. odsłonę Linkowania

(2020-09-15)

Rozpoczął się remont ul. Koziej

(2020-09-14)

Konferencja prasowa prezydenta Kielc

Dyskusja nt. Strefy Płatnego Parkowania

(2020-09-11)

Kosmiczna rywalizacja rozpoczęta. Zawody robotów marsjańskich

Wręczenie nagród Defendery zakończyło 28. MSPO

28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

(2020-09-09)

Nowy sezon artystyczny w "Kubusiu" z nowym dyrektorem

(2020-09-09)

Miejski program in vitro gotowy

(2020-09-07)

Prezydent pogratulował mistrzyniom Polski

(2020-09-04)

Wkrótce otwarcie wiaduktu na ul. Olszewskiego

(2020-09-03)

"Kadrówka" po raz 55. dotarła do Kielc

12-08-2020

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończył się dziś w Kielcach. Piechurzy każdego roku pokonują historyczną trasę, jaką na rozkaz Józefa Piłsudskiego w 1914 roku odbyła I Kompania Kadrowa. Wyruszyli 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów.

W tym roku w marszu wzięło udział ponad 150 osób. Wszyscy, którzy wyruszyli dotarli do celu.

W stolicy województwa świętokrzyskiego uczestnicy marszu złożyli kwiaty m.in na Cmentarzu Wojskowym, na grobach legionistów i żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej. Marsz zatrzymał się również przy pomniku Czwórki Legionowej.

Główne uroczystości zakończenia tegorocznego marszu w Kielcach odbyły się na Placu Wolności, przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz państwowych, województwa, miasta Kielce oraz świętokrzyscy parlamentarzyści. Ze względu na trud marszu oraz panujące warunki organizatorzy postanowili wcześniej niż planowalno rozpocząć wydarzenie.

Meldunek o przybyciu Kadrówki, komendant Marszu Dionizy Krawczyński złożył przed Janem Józefem Kasprzykiem, szefem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

- Kadrówka jest u siebie, w mieście, które było jej celem w 1914 roku i jest celem teraz, choć sytuacja jest inna, również ze względu na epidemię. Podsumowując te siedem dni marszu, pomyślałem, że wróciły czasy kiedy budzi się czerwony kur, który próbuje nam przeszkodzić, ale nie damy się. Kadrówka przejdzie i zawsze będzie tu stała. Hasłem tegorocznego marszu jest zawołanie sprzed kilku lat "Zwyciężyć ludzi nie wytracić". To jest najważniesze - mówił Dionizy Krawczyński, komendant Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Podczas uroczystości Dionizy Krawczyński, podziękował również prezydentowi Kielc Bogdanowi Wencie za pomoc w organizacji wydarzenia.

Uczestnikom wręczone zostały odznaki i nagrody marszowe. W tym roku przyznano także statuetkę "Skrzydło Niepodległości" za promowanie czynu 6 sierpnia. Otrzymał ją Michał Daranowski, pracownik Urzędu Miasta Kielce. - To symboliczne podziękowanie za wsparcie jakie dotychczas otrzymaliśmy - zaznaczył Dionizy Krawczyński.

Kwiaty pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożył prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce Jarosław Karyś w asyście komendant Straży Miejskiej Renaty Gruszczyńskiej.

"Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.