Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Ratusz przekazał środki bezpieczeństwa

Zobacz również:

Poznaliśmy laureatów konkursu "Poszukiwacze czystego powietrza"
(2020-09-23)
Odkrywamy Kielce – Park Kadzielnia
(2020-09-21)
Uczą się patrzeć nie tylko wzrokiem
(2020-09-21)
To będzie sportowy weekend
(2020-09-19)
Obradowała Rada Miasta Kielce
(2020-09-18)

"Przestrzenie sztuki" z tańcem w roli głównej

(2020-09-18)

Władze miasta i radni podziękowali Markowi Scelinie

(2020-09-17)

90-lecie Domu Pomocy Społecznej im. Florentyny Malskiej

(2020-09-16)

Platformy startowe wracają do Kielc

(2020-09-16)

KPT zaprasza na 6. odsłonę Linkowania

(2020-09-15)

Rozpoczął się remont ul. Koziej

(2020-09-14)

Konferencja prasowa prezydenta Kielc

Dyskusja nt. Strefy Płatnego Parkowania

(2020-09-11)

Kosmiczna rywalizacja rozpoczęta. Zawody robotów marsjańskich

Wręczenie nagród Defendery zakończyło 28. MSPO

28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

(2020-09-09)

Nowy sezon artystyczny w "Kubusiu" z nowym dyrektorem

(2020-09-09)

Miejski program in vitro gotowy

(2020-09-07)

Prezydent pogratulował mistrzyniom Polski

(2020-09-04)

Wkrótce otwarcie wiaduktu na ul. Olszewskiego

(2020-09-03)

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Ochotniczej z 1920 roku

14-08-2020

Odsłonięciem pamiątkowej tablicy na kieleckim Ratuszu, uczczono 100. rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej walczącej w wojnie z bolszewikami.

Latem 1920 roku widmo klęski młodego państwa stało się bardzo realne, dlatego Rada Obrony Państwa z naczelnikiem Józefem Piłsudskim na czele zwróciła się z apelem do narodu, wzywającym do walki.

- Na ten apel odpowiedziało społeczeństwo, ale przede wszystkim ludzie młodzi, studenci, harcerze, ale również politycy, artyści, właściwie wszystkie środowiska – podkreśla dr Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Przy  pamiątkowej tablicy złożono kwiaty i zapalono znicze. W uroczystości na kieleckim Rynku uczestniczyli przedstawiciele IPN-u, władz państwowych, samorządowych, prezydent Kielc, delegacje służ mundurowych, organizacji kombatanckich, „Solidarności” oraz licznie zebrani kielczanie.

- Ta tablica pokazuje ten krok, krok przejścia z cywila do obrony swojej ojczyzny już w mundurze. Mundur jest symbolem żołnierza, jest symbolem bezpieczeństwa, ładu, porządku, służby. Jest symbolem obrony barw narodowych, ale także pokoju i wolności, za która Ci ludzie walczyli - powiedział Bogdan Wenta prezydent Kielc.

Miejsce odsłonięcia tablicy nie jest przypadkowe. Instytut Pamięci Narodowej w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej upamiętnia żołnierzy gen. Józefa Hallera w miejscach komisji werbunkowych z 1920 roku – wówczas kielecki Ratusz był jednym z nich.

- Wchodząc do tego urzędu podejmowali decyzję, rzucali na stos swój życia los w obronie państwa i niepodległości, stawali się żołnierzami. To symbol pokazujący, że na froncie walki o niepodległość Kielce miały ogromne znaczenie - podkreślił  Bogdan Wenta prezydent Kielc.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie plenerowej wystawy IPN „Bij Bolszewika”. Polacy wobec wojny z sowiecką Rosją w 1920 r. Przedstawiono na niej m.in. biogramy bohaterów wojny polsko-bolszewickiej z naszego regionu. Ekspozycja przygotowana przez IPN w Kielcach jest jednym z elementów obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

- To jedna z 18 najważniejszych bitew w historii świata. Niewątpliwie ta bitwa uchroniła zachód od nawałnicy bolszewickiej od terroryzmu, który miał zawładnąć światem. Z drugiej zaś strony, ta bitwa ochroniła naszą młodą, rodzącą się państwowość - podkreśliła dr Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.

Armia Ochotnicza była swego rodzaju pospolitym ruszeniem. W jej szeregii w 1920 roku wstąpiło ponad 105 tysięcy ochotników.

Na tablicy znajduje się napis:

W HOŁDZIE OBROŃCOM OJCZYZNY, KTÓRZY W CHWILI ŚMIERTELNEGO ZAGROŻENIA POLSKI STANĘLI W SZEREGACH ARMII OCHOTNICZEJ DO WALKI Z NAJAZDEM BOLSZEWICKIM

Z OBSZARU OKRĘGU GENERALNEGO KIELCE ZGŁOSIŁO SIĘ 9706 OCHOTNIKÓW

W TYM BUDYNKU MIEŚCIŁ SIĘ JEDEN Z PUNKTÓW WERBUNKOWYCH KIELECKIEGO KOMITETU OBRONY PAŃSTWOWEJ

W STULECIE ZWYCIĘSTW W BITWIE WARSZAWSKIEJ I W BITWIE NAD NIEMNEM

INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ