Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty

Zobacz również:

Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

Spotkanie w auli głównej Politechniki Świętokrzyskiej Fot. UMWŚ
Fot. UMWŚ

Rozpoczęły się konsultacje projektu Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego

19-08-2020

Dzisiaj w auli głównej Politechniki Świętokrzyskiej odbyły się pierwsze konsultacje projektu Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego na lata 2021 – 2030.

W konsultacjach wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści, wojewoda, władze województwa, starostowie, rektorzy największych kieleckich uczelni, prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz burmistrzowie i wójtowie gmin, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. Po raz pierwszy gościem konsultacji było kierownictwo Głównego Urzędu Miar w Warszawie na czele z Prezesem dr hab. inż. Radosławem Wiśniewskim.

Dokument opracowywany jest przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zawiera kluczowe kierunki rozwoju regionu oraz najważniejsze przedsięwzięcia gospodarcze i infrastrukturalne na najbliższe lata. Kierunki nakreślone w Strategii stanowić będą podstawę do ubiegania się o finansowanie inwestycji ze środków unijnych i rządowych. Oprócz powstającego w Kielcach Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar, dyskutowano na temat możliwości utworzenia w Obicach strefy inwestycyjnej, która mogłaby przyciągnąć do naszego województwa kapitał polski i zagraniczny, stając się w ten sposób jednym z motorów rozwoju gospodarczego regionu i Kielc.

Prezydent Bogdan Wenta podkreślił, że aby projekt ten stał się faktem, potrzebna jest współpraca wszystkich rządzących. Każdy szczebel administracji państwowej na czele z rządem ma bowiem swoją rolę do odegrania w tak zaawansowanym przedsięwzięciu, które byłoby przecież ewenementem na skalę krajową.

- Dzięki zmianom w obowiązującym prawie, możliwe byłoby utrzymanie jednolitości własnościowej gruntów w Obicach, a zaangażowanie Agencji Rozwoju Przemysłu pozwoliłoby uzbroić tereny w niezbędną infrastrukturę techniczną obsługującą przyszłe zakłady przemysłowe czy magazyny. Nie do przecenienia jest tu zaangażowanie świętokrzyskich parlamentarzystów i lobbing na rzecz tego projektu ponad politycznymi podziałami w Warszawie - mówił prezydent Bogdan Wenta. - Sądzę, że w ramach opracowywania Strategii Rozwoju Województwa jest to jedno z kluczowych wyzwań dla nas wszystkich - dodał prezydent.

Kielce wystąpią także z inicjatywą ujęcia w Strategii budowy wschodniej obwodnicy Kielc i regionalnego centrum komunikacyjnego wraz z rozbudową kieleckiego dworca PKP o parking nad układem torowym stacji Kielce. Porozumienie w tej sprawie z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi Prezydent Wenta podpisze jeszcze w tym tygodniu.

Konsultacje potrwają do 30 września bieżącego roku.