Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty

Zobacz również:

 

Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Oświadczenie Prezydenta Kielc Bogdana Wenty

20-08-2020

Prezydent Kielc Bogdan Wenta w dniu 20 sierpnia podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Kielce wystapił z oświadczeniem, w którym przedstawił swoje stanowisko w sprawie referendum. Przypomnijmy, że 16 lipca kieleccy radni nie udzielili Prezydentowi wotum zaufania, co otworzyło drogę do jego odwołania. Do tej pory nie zapadła decyzja w tej sprawie, dlatego Bogdan Wenta zdecydował się wygłosić w tej sprawie oświadczenie.

 

 

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Kielc

 

16 lipca, na tej sali kieleccy radni podejmowali decyzję w sprawie udzielenia mi wotum zaufania. Usłyszałem wówczas wiele głosów wsparcia od mieszkańców, także wielu radnych pozytywnie wypowiadało się o efektach pracy wykonywanej przeze mnie i przez moich współpracowników.

 

Wynik tego głosowania był jednak przewidywalny, zanim ta dyskusja się odbyła. Tak jak rok wcześniej, kiedy oceniano moją prezydenturę po zaledwie 18 dniach pracy i kiedy nie otrzymałem wotum zaufania.

 

Sami Państwo możecie ocenić czy była to sprawiedliwa ocena. I wtedy w 2019 roku i teraz przed ponad miesiącem. Ważne są przy tym intencje, które przyświecały większości radnym, ale ważne są także konsekwencje ich decyzji.

 

Po zakończeniu sesji absolutoryjnej słyszałem od radnych wielokrotnie: Prezydent dostał od Rady dwie żółte kartki i powinien zejść z boiska.

 

Rozumiem sportowe metafory. Z pełną świadomością mogę powiedzieć, że znam się na świecie sportu lepiej niż jakakolwiek inna osoba w kieleckiej Radzie Miasta. I wiem coś, na co nie zwracają uwagi moi przeciwnicy. To nie oni są arbitrami w tej potyczce! I to nie oni przydzielają na boisku kartki. I to nie oni także mogą zdecydować czy Prezydent zejdzie przedwcześnie z boiska.

 

Prawdziwymi sędziami są w tej sprawie mieszkańcy Kielc. Ci wszyscy, którzy tak licznie poparli moją osobę w wyborach 2018 roku, a także Ci, którzy głosowali na mojego poprzednika.

 

I tak powstała umowa, i takie reguły wszyscy przyjęli, że kadencja trwa pięć lat i po takim czasie dokonana zostanie ocena mojej pracy. Radni chcą jednak czegoś innego, naciskając do przeprowadzenia referendum, które zresztą wprost nazywają „naturalną konsekwencją” braku zaufania.

 

Jeśli ktoś z radnych pomyślał, że przestraszę się oceny kielczan, pozostawał w dużym błędzie i kompletnie nie zna mojego charakteru. Nie boję się rywalizacji, wielokrotnie mierzyłem się ze sportowymi przeciwnikami, o teoretycznie silniejszym potencjale. I pamiętają Państwo dobrze, nigdy nie poddawałem się w staraniu o korzystny wynik, walcząc do ostatniej sekundy.

 

Niech kielczanie rozstrzygną, kto w tym sporze ma rację. Rada Miasta, która kieruje się politycznymi przesłankami i niespełnionymi ambicjami moich, jak się okazało „pseudo sojuszników”, którzy wykorzystali moje imię i nazwisko do otrzymania miejsc w Radzie, czy Prezydent.

 

Radnym spieszyło się w przydzielaniu mi żółtych kartek, ale gdy przychodzi do wyciągania z tego konsekwencji, chyba już zabrakło im odwagi.

 

Drodzy Mieszkańcy

 

Od głosowania w sprawie wotum zaufania minął już ponad miesiąc. I sprawa jakoś przycichła. Nie słyszę żadnych głosów o zwołaniu referendum. Ustawa o samorządzie gminnym jest jednoznaczna, po upływie 14 dni, radni powinni zdecydować czy przeprowadzone będzie głosowanie w sprawie odwołania prezydenta.

 

Ten czas minął 30 lipca, mijają kolejne tygodnie i nic się w tej sprawie nie dzieje? Zastanawiam się oczywiście dlaczego, i być może znam odpowiedź. Może radni przestraszyli się konsekwencji takiego głosowania. Jeżeli się powiedziało „A”, to teraz trzeba powiedzieć „B” – tak czynią ludzie honoru.

 

Drodzy Mieszkańcy

 

To referendum może zdecydować nie tylko o tym czy odwołany zostanie Prezydent. Ale także o tym czy w przypadku niepowodzenia tego zamysłu, odwołana zostanie cała Rada Miasta. Przepisy ustawy o referendum lokalnym stanowią wyraźnie, że w przypadku referendum zwołanego przez Radę Miasta w celu odwołania Prezydenta, jego niepowodzenie oznacza koniec jej pracy.

 

Żeby do takiego rozstrzygnięcia doszło potrzebna jest wysoka frekwencja. Ale kielczanie wiele razy, także w ostatnich miesiącach pokazywali, że potrafią licznie stawić się przy wyborczych urnach.

 

Apeluję więc do wszystkich Państwa. Najpierw do Pana Przewodniczącego. Proszę dłużej nie zwlekać i wyznaczyć termin sesji w sprawie referendum, potem do radnych podejmujących decyzję. Nie wahajcie się - zagłosujcie za referendum. A wreszcie do mieszkańców: weźcie w tym referendum udział i zdecydujcie, kto powinien zostać odwołany czy Rada czy Prezydent Bogdan Wenta.

 

Drodzy Mieszkańcy, Szanowni Państwo 

 

Rządzenie miastem to wielka odpowiedzialność, ale nie da się tego dobrze robić w sytuacji permanentnego konfliktu. Sporu, który nie jest zrozumiały w żadnym miejscu poza Kielcami.

 

To nie ja parłem do referendum, ale skoro tak wielu radnym na nim zależało, niech odbędzie się jak najszybciej i niech oczyści sytuację w mieście. Tak, żebyśmy mogli skupić się na rozwiązywaniu prawdziwych problemów mieszkańców miasta.

 

Bogdan Wenta

Prezydent Kielc

 

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20.08.2020 r. w Sali Konferencyjnej im. Stefana Artwińskiego w Kielcach, Rynek 1, głos zabrał również doradca Prezydenta Kielc Grzegorz Świercz.

 

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności