Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty

Zobacz również:

 

Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Dworzec autobusowy w Kielcach otwarty

27-08-2020

 

Po trwającym od 2018 roku remoncie Centrum Komunikacyjne w Kielcach zostało dziś uroczyście otwarte. Celem remontu dworca PKS było dostosowanie użyteczności obiektu zaprojektowanego w latach 70-tych do standardów obowiązujących obecnie i podniesienie jego walorów estetycznych. Całkowita wartość modernizacji wyniosła ponad 68,5 mln zł, ze wsparciem unijnym w wysokości prawie 70 proc. Dzięki inwestycji po ponad 35 latach od budowy budynek dworca w Kielcach dostał drugie życie, a mieszkańcy miasta zyskali nowoczesny i funkcjonalny węzeł transportowy.

 

Przebudowa dawnego dworca autobusowego w Kielcach jest jednym z zadań wchodzących w skład złożonego projektu „Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach”, dofinansowanego łącznie w wysokości 184,5 mln zł ze środków unijnych w ramach działania 2.1 „Zrównoważony transport miejski” z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Beneficjentem projektu (Centrum Komunikacyjne w Kielcach) jest Gmina Kielce, jednostką realizującą - Zarząd Transportu Miejskiego, a instytucją pośredniczącą POPW 2014-2020 Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

-Zmodernizowany Dworzec Autobusowy w Kielcach, to nowoczesne, zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Został wybudowany na nowo, ale z zachowaniem charakterystycznej bryły, tego - co sprawia, że jest unikatowy w skali nie tylko Polski, ale i Europy. Jest znów „perełką” naszego miasta. Wnętrza zmodernizowane na miarę XXI wieku i na nowo zaaranżowane otoczenie spełniają oczekiwania pasażerów, są także pozbawione barier architektonicznych. Z całą pewnością obiekt tej klasy wpłynie na dostępność komunikacyjną Kielc, na jakość podróży, na wizerunek Miasta. Wartością dodaną będzie przełożenie tych atutów na rozwój turystyki czy działalności gospodarczej - podkreśla prezydent Kielc, Bogdan Wenta.

 

Głównym celem projektu jest zwiększenie wykorzystania transportu miejskiego Kielc oraz jego obszaru funkcjonalnego, zapewniające wzrost mobilności jego mieszkańców i poprawę efektywności układów transportowych. Budowa nowych połączeń drogowych podniesie przepustowość tras oraz czas przejazdu autobusów, co w bezpośredni sposób przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych używanych do napędzania pojazdów silnikowych.

 

- Projekt wpłynie m.in. na skrócenie czasu podróży komunikacją miejską, zapewni też integrację form transportu. Dzięki remontowi Miasto zyskało nowoczesny węzeł transportowy, który będzie obsługiwał przewoźników zarówno komunikacji miejskiej, busów oraz autobusów dalekobieżnych, w tym międzynarodowych. Dworzec autobusowy dzieli także niewielka odległość od dworca PKP - mówi Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

 

Przy Centrum Komunikacyjnym znajduje się parking dla samochodów wraz z miejscami postojowymi dla rowerów, a także ciągi piesze. Taki zakres inwestycji z pewnością wpłynie na powstanie ekomobilnego łańcucha, który połączy transport publiczny z indywidualną komunikacją rowerową i pieszą.

 

- Możliwość wsparcia tej ważnej inwestycji środkami z Unii Europejskiej cieszy tym bardziej, że dworzec w Kielcach jest charakterystycznym elementem panoramy tego miasta. W dodatku wpisanym do gminnej ewidencji zabytków. Przez lata istniało ryzyko, że zupełnie zniknie z mapy Kielc, szczęśliwie udało się ocalić dziedzictwo architektoniczne miasta, a mieszkańcom udostępnić funkcjonalny węzeł transportowy - mówi Marcin Czyża, zastępca prezesa w PARP.

 

- Unia Europejska aspiruje do bycia pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu do 2050 r. Budowa Centrum Komunikacyjnego, w ramach projektu rozwoju komunikacji publicznej w Kielcach, idealnie wpisuje się w unijny Zielony Ład. Nowoczesny dworzec z systemem informacji dla pasażerów będzie dodatkową zachętą do korzystania z transportu publicznego i zmniejszy zagęszczenie ruchu, co będzie miało pozytywne skutki środowiskowe - mówi dr Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

 

- Dofinansowanie 184 mln zł z budżetu Unii Europejskiej to nie tylko inwestycja w zmniejszenie emisyjności gospodarki ale także w zachowanie dziedzictwa architektonicznego. Kielecki dworzec autobusowy jest jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem architektonicznym budynków nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale także w Polsce i w całej Unii Europejskiej- dodaje przedstawiciel KE.


Duży nacisk został położony na eliminację barier i tworzenie przestrzeni przyjaznej osobom niepełnosprawnym. Wszystkie zaproponowane rozwiązania mają sprawić, że osoby  z ograniczoną zdolnością ruchową będą mogły korzystać z infrastruktury komunikacyjnej w takim samym stopniu jak osoby w pełni sprawne.W nowym Centrum Komunikacyjnym zostały zaprojektowane m.in. takie elementy jak podjazdy dla wózków, windy dla niepełnosprawnych, prezentacja informacji pasażerskiej  za pomocą przekazu graficznego, dźwiękowego oraz dotykowego. 

 

Nowy dworzec  będzie też centrum spotkań i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Czas tu spędzany przez podróżnych na pewno umili też pobyt w Mediatece - Poczytalni na dVoRcu, która jest filią Miejskiej Biblioteki publicznej w Kielcach, która jest najnowocześniejszym projektem bibliotecznym w regionie.


- Mediateka będzie miejscem dla każdego, kto zechce spędzać czas w Strefie VR, zagrać na konsolach do gier, śledzić rozgrywki e-sportu, przenieść się do świata w wymiarze 3D (np. zwiedzić muzeum lub stację kosmiczną), obejrzeć filmy, spędzić czas przy grach planszowych, skorzystać z audiobooków, książek w tradycyjnej formie i czasopism, wziąć udział w interesujących wydarzeniach kulturalnych i twórczych projektach. Wszystko na to wskazuje, że powstaje nowe niezwykłe miejsce na mapie Kielc, w którym nie będzie czasu na nudę - mówi Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

 

Ponadto, poza inwestycjami w ramach projektu „Rozwój komunikacji publicznej w Kielcach” Gmina zrealizowała już jeden projekt ze środków programu Polska Wschodnia w bieżącej perspektywie unijnej pt. Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach. Jego celem było zwiększenie wykorzystania oraz zapewnienie wysokiej jakości transportu publicznego w mieście. Projekt przyczynił się do zwiększenia udziału taboru niskoemisyjnego (autobusy hybrydowe) we flocie transportu publicznego. Wpłynął także na poprawę jakości funkcjonowania systemu komunikacji miejskiej (tablice informacyjne, bus-pasy, przystanki, pętla autobusowa). Koszt inwestycji wynosił 96,1 mln zł, a wsparcie unijne 71,7 mln zł.

 

 

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności