Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Wspominamy tych, którzy odeszli...

Zobacz również:

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Miasto, jak co roku przekaże dotację
(2020-10-30)
Miasto Kielce właścicielem Korony
(2020-10-29)
Miejski program in vitro ze zgodą Rady Miasta
(2020-10-28)
Organizacja ruchu na Wszystkich Świętych
(2020-10-27)
Budżet Obywatelski. Trwa budowa boisk przy szkołach
(2020-10-27)
Nauka zdalna w szkołach
(2020-10-26)
Prace na ważnej inwestycji drogowej mocno zaawansowane
(2020-10-26)
KORONAWIRUS. Komunikat Wydziału Komunikacji
(2020-10-23)
Ogród Botaniczny w jesiennej odsłonie
(2020-10-22)

Przedstawiciele transportu publicznego otrzymali środki ochronne
(2020-10-22)

W weekend pojedzie więcej autobusów na cmentarze
Akademickie i Młodzieżowe Targi Pracy tym razem online
(2020-10-21)
Zieleń miejska pomoże zadbać o nagrobki
Jesienny spacer do źródła Silnicy
(2020-10-20)
Kielce jesienne
(2020-10-19)

"Przestrzenie sztuki" z tańcem w roli głównej

17-09-2020

Inauguracja pilotażowego programu pod nazwą PRZESTRZENIE SZTUKI, którego operatorem w naszym województwie jest Kielecki Teatr Tańca – Miejska Instytucja Artystyczna. Założenia projektu przedstawiono w środę, 16 września na konferencji prasowej.

PRZESTRZENIE SZTUKI to ogólnopolski program wdrożony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Muzyki i Tańca, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Miasto Kielce i nasz region (obok Lublina, Łodzi i Katowic) stały się jednym z ośrodków, w którym realizowany będzie ten pilotażowy projekt z wiodącą rolą tańca.

Wychodząc naprzeciw potrzebom społecznym, Kielecki Teatr Tańca stara się w jak najszerszym stopniu aktywizować mieszkańców Kielc i regionu oraz niezależne środowiska artystyczne mające na co dzień utrudniony dostęp do infrastruktury artystycznej.

Ideą programu jest również rozwój współpracy pomiędzy instytucjami artystycznymi i instytucjami kultury naszego miasta i regionu, poprzez podejmowanie wspólnych inicjatyw dających synergię powstałą z syntezy różnych dziedzin sztuki. KTT stawia równiez na współpracę z artystami z całej Polski i zagranicy.

Jednym z czterech, dużych projektów realizowanych w ramach programu jest spektakl społeczno-artystyczny pt. Pożegnanie Króla: Verdi.

Premiera sceniczna tego spektaklu odbędzie się 18 września 2020 (piątek) o godz. 18.00 na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca Kielce, pl. Moniuszki 2 B.

Szekspirowski „Król Lear” i muzyka Giuseppe Verdiego, stały się źródłem inspiracji dla reżysera Michała Znanieckiego, autora spektaklu „Pożegnanie Króla: Verdi”.

Kielecka publiczność będzie miała wyjątkową okazję, aby zobaczyć widowisko nietypowe, w którym na jednej scenie łączą się i przenikają różne światy. Nie tylko światy artystyczne, ale i społeczne.

W opowieść o Królu Learze (w tej roli legendarny śpiewak Jerzy Artysz) wprowadzą widzów: tancerze Kieleckiego Teatru Tańca oraz grupa taneczna seniorów z Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”, przygotowana choreograficznie przez Sebastiana Tobiasza Berga.

Teatr tańca przenikać się będzie z operą i najwspanialszymi ariami Giuseppe Verdiego z takich oper jak „Rigoletto”, „Don Carlos” czy „Falstaff”. Te sztandarowe karty muzyki operowej usłyszeć będzie można w interpretacji śpiewaków operowych (Jerzy Artysz, Iga Caban, Renata Dobosz, Anita Maszczyk) w towarzystwie orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali oraz Chóru Kameralnego „Fermata”, przygotowanego przez Ewę Robak.

Całość spektaklu poprowadzi Wojciech Malajkat, który wcieli się w postać królewskiego Błazna.

Spektakl powstaje we współpracy z Fundacją Jutropera i realizowanym przez nią od lat cyklem „Głos wykluczonych”.

Informacje w sprawie płatnych zaproszeń i biletów można uzyskać pod numerem telefonu: 41 361 27 46 lub e-mailowo: (zaproszenia) oraz (bilety).

KTT honoruje Kartę Seniora oraz Kartę Dużej Rodziny, wydaną przez Miasto Kielce.

Projekt "Przestrzenie sztuki", którego koordynatorem w regionie jest Kielecki Teatr Tańca, składa się z czterech elementów. Oprócz spektaklu to również warsztaty filmowania i montażu tańca oraz warsztaty dla seniorów pokazujące, korzystny wpływ tańca na nasze zdrowie. Ten program to spełnienia naszych marzeń - mówi Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca.

Ostatni element projektu, będzie polegać na rezydencji dla artystów, którzy potrzebują miejsca do produkcji spektakli lub warsztatów.