Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Ratusz przekazał środki bezpieczeństwa

Zobacz również:

Poznaliśmy laureatów konkursu "Poszukiwacze czystego powietrza"
(2020-09-23)
Odkrywamy Kielce – Park Kadzielnia
(2020-09-21)
Uczą się patrzeć nie tylko wzrokiem
(2020-09-21)
To będzie sportowy weekend
(2020-09-19)
Obradowała Rada Miasta Kielce
(2020-09-18)

"Przestrzenie sztuki" z tańcem w roli głównej

(2020-09-18)

Władze miasta i radni podziękowali Markowi Scelinie

(2020-09-17)

90-lecie Domu Pomocy Społecznej im. Florentyny Malskiej

(2020-09-16)

Platformy startowe wracają do Kielc

(2020-09-16)

KPT zaprasza na 6. odsłonę Linkowania

(2020-09-15)

Rozpoczął się remont ul. Koziej

(2020-09-14)

Konferencja prasowa prezydenta Kielc

Dyskusja nt. Strefy Płatnego Parkowania

(2020-09-11)

Kosmiczna rywalizacja rozpoczęta. Zawody robotów marsjańskich

Wręczenie nagród Defendery zakończyło 28. MSPO

28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

(2020-09-09)

Nowy sezon artystyczny w "Kubusiu" z nowym dyrektorem

(2020-09-09)

Miejski program in vitro gotowy

(2020-09-07)

Prezydent pogratulował mistrzyniom Polski

(2020-09-04)

Wkrótce otwarcie wiaduktu na ul. Olszewskiego

(2020-09-03)

Wczesne zdiagnozowanie Przewlekłej Choroby Nerek (PChN) - akcja profilaktyczna

14-09-2020

Ponad 600 osób skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych mających na celu wczesne zdiagnozowanie Przewlekłej Choroby Nerek (PChN), których organizatorem jest kieleckie Stowarzyszenie Sport CK we współpracy z Fundacją Dobro jest w Nas.

To zadanie wyłonione w VI edycji Budżetu Obywatelskiego. Badania są realizowane we współpracy z Centralnym Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, Kielce. Ich organizatorem jest kieleckie Stowarzyszenie Sport CK we współpracy z Fundacją Dobro jest w Nas, pomysłodawcą akcji.

Informacji o terminach, dostępności miejsc udziela Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, nr tel. 41 369-21-35, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.15 do 15.

- Co się okazuje? Duży odsetek przebadanych ma wyniki odbiegające od normy. Niektórzy z nich już są pod opieką lekarza. Być może projekt, realizowany w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego, uratował komuś życie, bo NERKA NIE BOLI, TYLKO PRZESTAJE FUNKCJONOWAĆ. Limit miejsc jest ograniczony. Warto więc się pospieszyć i zagwarantować sobie miejsce – mówi Marek Malarz, koordynujący akcję z ramienia Stowarzyszenia Sport CK.

Przewlekła Choroba Nerek (PChN), według definicji KDIGO 2012 (grono międzynarodowych specjalistów Kidney Disease Improving Global Outcome), to utrzymująca się ponad 3 miesiące nieprawidłowość budowy lub czynności nerki mające znaczenie dla zdrowia.

Szacuje się, że dotyka ona nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, w tym około 5 mln w Polsce. Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce kilka milionów osób w ogóle nie wie, że cierpi na (PChN). Można uznać, że PChN to choroba cywilizacyjna. W początkowej, ale nawet i w zaawansowanej fazie rozwoju choroby, może ona nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W efekcie, blisko 90 proc. osób chorych na PChN nie zdaje sobie z tego sprawy. Zbyt późne wykrycie i zbyt późne podjęcie leczenia tej choroby grożą bardzo dotkliwymi konsekwencjami, wśród których są nie tylko uciążliwe dializy, lecz także potrzeba przeszczepu nerki i przedwczesna śmierć.

Nefrolodzy zwracają uwagę, że każdy człowiek, raz w roku, powinien wykonać badanie sodu, potasu mocznika i kreatyniny i, że osoby z grup ryzyka, czyli m.in. nadciśnieniowcy i cukrzycy, u których często występują choroby nerek, powinny być pod stałą kontrolą poradni nefrologicznej - 30 procent dializowanych to chorzy z cukrzycą, a 20 procent pacjentów poddawanych dializom ma nadciśnienie.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Sport CK.

Partnerem jest Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, Kielce. Akcję ponadto wspierają: Centrum Terapii Sp. z o.o. – Fizjoterapia i terapia hiperbaryczna oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych.

Patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Kielce.