Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty

Zobacz również:

Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

Wczesne zdiagnozowanie Przewlekłej Choroby Nerek (PChN) - akcja profilaktyczna

14-09-2020

Ponad 600 osób skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych mających na celu wczesne zdiagnozowanie Przewlekłej Choroby Nerek (PChN), których organizatorem jest kieleckie Stowarzyszenie Sport CK we współpracy z Fundacją Dobro jest w Nas.

To zadanie wyłonione w VII edycji Budżetu Obywatelskiego. Badania są realizowane we współpracy z Centralnym Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, Kielce. Ich organizatorem jest kieleckie Stowarzyszenie Sport CK we współpracy z Fundacją Dobro jest w Nas, pomysłodawcą akcji.

Informacji o terminach, dostępności miejsc udziela Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, nr tel. 41 369-21-35, od poniedziałku do piątku w godz. od 7.15 do 15.

- Co się okazuje? Duży odsetek przebadanych ma wyniki odbiegające od normy. Niektórzy z nich już są pod opieką lekarza. Być może projekt, realizowany w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego, uratował komuś życie, bo NERKA NIE BOLI, TYLKO PRZESTAJE FUNKCJONOWAĆ. Limit miejsc jest ograniczony. Warto więc się pospieszyć i zagwarantować sobie miejsce – mówi Marek Malarz, koordynujący akcję z ramienia Stowarzyszenia Sport CK.

Przewlekła Choroba Nerek (PChN), według definicji KDIGO 2012 (grono międzynarodowych specjalistów Kidney Disease Improving Global Outcome), to utrzymująca się ponad 3 miesiące nieprawidłowość budowy lub czynności nerki mające znaczenie dla zdrowia.

Szacuje się, że dotyka ona nawet 600 milionów ludzi na całym świecie, w tym około 5 mln w Polsce. Z danych epidemiologicznych wynika, że w Polsce kilka milionów osób w ogóle nie wie, że cierpi na (PChN). Można uznać, że PChN to choroba cywilizacyjna. W początkowej, ale nawet i w zaawansowanej fazie rozwoju choroby, może ona nie dawać żadnych wyraźnych objawów. W efekcie, blisko 90 proc. osób chorych na PChN nie zdaje sobie z tego sprawy. Zbyt późne wykrycie i zbyt późne podjęcie leczenia tej choroby grożą bardzo dotkliwymi konsekwencjami, wśród których są nie tylko uciążliwe dializy, lecz także potrzeba przeszczepu nerki i przedwczesna śmierć.

Nefrolodzy zwracają uwagę, że każdy człowiek, raz w roku, powinien wykonać badanie sodu, potasu mocznika i kreatyniny i, że osoby z grup ryzyka, czyli m.in. nadciśnieniowcy i cukrzycy, u których często występują choroby nerek, powinny być pod stałą kontrolą poradni nefrologicznej - 30 procent dializowanych to chorzy z cukrzycą, a 20 procent pacjentów poddawanych dializom ma nadciśnienie.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Sport CK.

Partnerem jest Centralne Laboratorium Analityki Medycznej, ul. Daleka 5, Kielce. Akcję ponadto wspierają: Centrum Terapii Sp. z o.o. – Fizjoterapia i terapia hiperbaryczna oraz Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych.

Patronat honorowy sprawuje Prezydent Miasta Kielce.