Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Wspominamy tych, którzy odeszli...

Zobacz również:

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Miasto, jak co roku przekaże dotację
(2020-10-30)
Miasto Kielce właścicielem Korony
(2020-10-29)
Miejski program in vitro ze zgodą Rady Miasta
(2020-10-28)
Organizacja ruchu na Wszystkich Świętych
(2020-10-27)
Budżet Obywatelski. Trwa budowa boisk przy szkołach
(2020-10-27)
Nauka zdalna w szkołach
(2020-10-26)
Prace na ważnej inwestycji drogowej mocno zaawansowane
(2020-10-26)
KORONAWIRUS. Komunikat Wydziału Komunikacji
(2020-10-23)
Ogród Botaniczny w jesiennej odsłonie
(2020-10-22)

Przedstawiciele transportu publicznego otrzymali środki ochronne
(2020-10-22)

W weekend pojedzie więcej autobusów na cmentarze
Akademickie i Młodzieżowe Targi Pracy tym razem online
(2020-10-21)
Zieleń miejska pomoże zadbać o nagrobki
Jesienny spacer do źródła Silnicy
(2020-10-20)
Kielce jesienne
(2020-10-19)

Uczą się patrzeć nie tylko wzrokiem

19-09-2020

Łączą światy dzieci widzących i tych z niepełnosprawnością wzroku przy okazji doskonale się bawiąc - w Kieleckim Centrum Kultury odbyło się trzecie spotkanie z cyklu "Widzimy się".

Projekt "Widzimy się" to bezpłatne, artystyczno-edukacyjne warsztaty integracyjne. - Ich celem jest połączenie światów dzieci widzących i tych z niepełnosprawnością wzroku, wydobycie kształtów, dźwięków i smaków z ciemności, nauczenie się, że patrzeć można nie tylko wzrokiem. Takiego projektu jeszcze u nas nie było - mówi dyrektor KCK Augustyna Nowacka.

- Do udziału w nim zaprosiliśmy dzieci z niepełnosprawnościami wzroku oraz dzieci widzące w wieku 8-13 lat. Ta wspaniała, odważna, wspierająca się grupa, pod opieką wykwalifikowanych instruktorów przechodzi razem drogą pełną artystycznych i kulturalnych wyzwań, ale przede wszystkim doskonale się bawiąc - podkreśla Augustyna Nowacka.

W ramach projektu zaplanowało pięć spotkań warsztatowych, cztery we wrześniu oraz jedno, ostanie w październiku. Warsztaty mają charakter interdyscyplinarny, łączą elementy z zakresu edukacji kulturalnej, plastyki, muzyki, smaku oraz filmu.

- Za nami dwa spotkania z uczestnikami projektu "Widzimy się". Było radośnie, pouczająco, ale i wzruszająco. Dzieci ze specjalnymi maseczkami na oczach opisywały słowami trzymane w dłoniach przedmioty, poznawały alfabet Braille'a, uczyły się pisać swoje imiona na maszynie do Braille'a, a w całkowitej ciemności, w maseczkach i z białymi laskami, próbowały chodzić unikając przeszkód po Małej Scenie. Za drugim razem stworzyły piękne mozaiki z wykorzystaniem naturalnych elementów. Pomysłowość uczestników nie zna granic - mówi dyrektor Augustyna Nowacka.

Podczas trzeciego spotkania dzieci z zasłoniętymi oczami rozpoznawały smaki owoców i gotowanych warzyw, wspólnie robili kluski śląskie oraz sałatkę ze świeżych warzyw. Gościnnie w warsztatach wziął udział również Marcin Różycki, zastępca prezydenta Kielc i Sławomir Stachura, dyrektor Kancelarii Prezydenta.

- To bardzo ważne przedsięwzięcie, uczące nas wszystkich, uwrażliwiające, łączące świat dzieci widzących i niedowidzących. Dzieci w integracyjnych warsztatach teatralnych, plastycznych, muzycznych czy smaku poznają swój świat i uczą się siebie wzajemnie. To kolejny krok KCK do stworzenia oferty w zakresie dostępności do działań kulturalnych środowisk wykluczonych i tych o utrudnionym dostępie do kultury - podkreśla dyrektor.

Wszystkie prace uczestników zaprezentowane będą na wystawie kończącej projekt, która odbędzie się 3 października w Kielckim Centrum Kultury.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu z programu "Bardzo Młoda Kultura", którego operatorem jest Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach w ramach programu Narodowego Centrum Kultury.