Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Wspominamy tych, którzy odeszli...

Zobacz również:

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Miasto, jak co roku przekaże dotację
(2020-10-30)
Miasto Kielce właścicielem Korony
(2020-10-29)
Miejski program in vitro ze zgodą Rady Miasta
(2020-10-28)
Organizacja ruchu na Wszystkich Świętych
(2020-10-27)
Budżet Obywatelski. Trwa budowa boisk przy szkołach
(2020-10-27)
Nauka zdalna w szkołach
(2020-10-26)
Prace na ważnej inwestycji drogowej mocno zaawansowane
(2020-10-26)
KORONAWIRUS. Komunikat Wydziału Komunikacji
(2020-10-23)
Ogród Botaniczny w jesiennej odsłonie
(2020-10-22)

Przedstawiciele transportu publicznego otrzymali środki ochronne
(2020-10-22)

W weekend pojedzie więcej autobusów na cmentarze
Akademickie i Młodzieżowe Targi Pracy tym razem online
(2020-10-21)
Zieleń miejska pomoże zadbać o nagrobki
Jesienny spacer do źródła Silnicy
(2020-10-20)
Kielce jesienne
(2020-10-19)

Prezydent Kielc: Chciałbym, żeby głos polskich samorządów został usłyszany i wzięty pod uwagę

02-10-2020

O polityce spójności Unii Europejskiej rozmawiano w piątek w Centrum Kongresowym Targów Kielce w ramach Dialogu Obywatelskiego „Europejska inwestycja w przyszłość: budżet na lata 2021-2027”, zorganizowanego przez Komisję Europejską we współpracy z Miastem Kielce.

Konferencja była okazją do zapoznania się z nowymi celami Unii Europejskiej, ale także analizy ich dopasowania do potrzeb polskich miast. Wszystko po to, aby samorządy jak najlepiej się rozwijały oraz by jakość życia mieszkańców stawała się coraz lepsza.

W dyskusji, na zaproszenie Prezydenta Kielc, wzięli udział dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, ambasador RP Marek Prawda oraz online poseł do Parlamentu Europejskiego, Jan Olbrycht, który jest jednym z negocjatorów Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027. Z uwagi na nałożoną kwarantannę (w skutek kontaktu z osobą zakażoną COVID-19), Jan Olbrycht nie mógł pojawić się osobiście w Kielcach.

Goście konferencji, a także internauci, śledzący transmisję na żywo, mogli w jej trakcie usłyszeć, na jakim etapie znajdują się obecnie prace związane z przygotowaniem Wieloletniej Prognozy Finansowej Unii Europejskiej.

- Samorządowcy w całym kraju wiedzą o tym doskonale, że nie ma szans na rozwój i nowe inwestycje bez zaangażowania europejskich środków. W samych Kielcach w ostatnich latach otrzymaliśmy z funduszy strukturalnych ponad miliard euro. Nie byłoby zresztą budynku, w którym się teraz znajdujemy i wielu innych nowoczesnych przestrzeni, gdyby nie możliwość korzystania z budżetu Unii Europejskiej - przypominał Bogdan Wenta, prezydent Kielc. - Ale wiemy również, że skończył się czas łatwych pieniędzy i prostego realizowania ze środków europejskich naszych marzeń. Cele nowego budżetu nie zawsze są w Polsce dobrze rozumiane, reguły, które mają towarzyszyć nowym środkom budzą często niepokój i w niejednym mieście czy niejednej gminie rodzi się obawa, czy uda się po nie skutecznie sięgnąć.

Jak dodał, świadomość tego była jedną z najważniejszych przyczyn, dla których dążono do organizacji dzisiejszej dyskusji. - Chciałbym, żeby głos polskich samorządów był w tej debacie dotyczącej w istocie przyszłości całej Unii Europejskiej usłyszany i wzięty pod uwagę. By perspektywa polskich regionów, także tych z Polski Wschodniej, wciąż doganiających dopiero unijną średnią, mógł mocno wybrzmieć - podkreślał.

Prezydent Bogdan Wenta podziękował również Przedstawicielstwu Komisji Europejskiej, że zgodziło się na wybór Kielc jako miejsca debaty.

W konferencji czynny udział wzięli także obecni na sali goście oraz internauci, na których pytania odpowiadali w jej trakcie uczestnicy dyskusji.

W Centrum Kongresowym Targów Kielce pojawili się w piątek przedstawiciele samorządów z województwa świętokrzyskiego oraz innych regionów Polski, a także przedstawiciele Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

Wśród nich m.in. Senatorowie RP Wadim Tyszkiewicz (w latach 2002-2019 Prezydent Nowej Soli) oraz Zygmunt Frankiewicz (w latach 1993-2019 Prezydent Gliwic), Jacek Karnowski, prezydent Sopotu czy Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu transmisji z wydarzenia, organizowanego przez Komisję Europejską we współpracy z Miastem Kielce.