Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Wspominamy tych, którzy odeszli...

Zobacz również:

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Miasto, jak co roku przekaże dotację
(2020-10-30)
Miasto Kielce właścicielem Korony
(2020-10-29)
Miejski program in vitro ze zgodą Rady Miasta
(2020-10-28)
Organizacja ruchu na Wszystkich Świętych
(2020-10-27)
Budżet Obywatelski. Trwa budowa boisk przy szkołach
(2020-10-27)
Nauka zdalna w szkołach
(2020-10-26)
Prace na ważnej inwestycji drogowej mocno zaawansowane
(2020-10-26)
KORONAWIRUS. Komunikat Wydziału Komunikacji
(2020-10-23)
Ogród Botaniczny w jesiennej odsłonie
(2020-10-22)

Przedstawiciele transportu publicznego otrzymali środki ochronne
(2020-10-22)

W weekend pojedzie więcej autobusów na cmentarze
Akademickie i Młodzieżowe Targi Pracy tym razem online
(2020-10-21)
Zieleń miejska pomoże zadbać o nagrobki
Jesienny spacer do źródła Silnicy
(2020-10-20)
Kielce jesienne
(2020-10-19)

Kielce i powiat kielecki w tzw. "żółtej strefie"

05-10-2020

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem, od soboty (3 października) Miasto Kielce i powiat kielecki objęte zostały tzw. "żółtą strefą". Ministerstwo Zdrowia opublikowało zaktualizowaną listę powiatów objętych nowymi zasadami bezpieczeństwa.

W związku z tym od 3 października w Kielcach i powiecie kieleckim wprowadzone zostały nowe obostrzenia. Dotyczą one głównie limitu osób obecnych w kinach, na weselach zgromadzeniach czy imprezach sportowych i kulturalnych.

Zmiany obostrzeń w strefach żółtych dotyczą:

1) organizacji kongresów, wystaw i targów - limit jednej osoby na 4 metry kwadratowe,
2) wydarzeń sportowych odbywających się na stadionach, boiskach czy basenach oraz seansów w kinach – limit widowni 25%,
3) wydarzeń kulturalnych odbywających się w pomieszczeniach oraz obiektach sportowych – 25% publiczności, natomiast w przypadku organizacji wydarzeń na otwartej przestrzeni obowiązuje limit 100 osób,
4) liczby osób biorących udział w imprezach rodzinnych, takich jak np. wesela, która nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi, podobnie jest w przypadku innych spotkań niezależnie od ich rodzaju,
5) lokali gastronomicznych i ogródków, w których obowiązuje limit jednej osoby na 4 metry kwadratowe. Klienci nadal muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos,
6) siłowni, klubów i centrów fitness oraz organizacji obozów sportowych, tam zajęcia mają się obywać przy za limicie jednej osoby na 7 metrów kwadratowych.

Obecnie w strefach żółtych konieczność zakrywania ust i nosa obowiązuje tak jak do tej pory:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego;
2) w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m;
3) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej;
4) w obiektach handlowych lub usługowych;
5) w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu.
Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia.

Z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia wynika, że ok. 15 października w regionach objętych żółtą strefą wprowadzone zostaną nowe obostrzenia. Dotyczyć one mają m.in. limitu osób biorących udział w zgromadzeniach, w tym w przyjęciach rodzinnych oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu, który zostanie rozszerzony i będzie obowiązywać również w strefie żółtej, a nie jak do tej pory tylko w strefie czerwonej.

W strefie żółtej nadal obowiązują i nie zmieniają się dotychczasowe obostrzenia: w przypadku działalności hotelarskiej, aquaparków i basenów, sanatoriów, rehabilitacji, uzdrowisk, organizacji transportu zbiorowego i lotniczego, handlu, usługach fryzjerskich i kosmetycznych.

Zmiany obostrzeń w strefie żółtej nie obejmują również wydarzeń religijnych. W przypadku odbywających się w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Natomiast jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz, to należy zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Więcej informacji na stronie KORONAWIRUS: INFORMACJE I ZALECENIA - RÓŻNICE W REGIONALNYCH OBOSTRZENIACH DLA POWIATÓW CZERWONYCH I ŻÓŁTYCH

Przy tworzeniu listy powiatów z dodatkowymi zasadami bezpieczeństwa brana jest pod uwagę dynamika wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. W przypadku czerwonej strefy jest to powyżej 12 na 10 tys. osób, zaś w przypadku żółtej 6-12 na 10 tys. osób.