Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Wspominamy tych, którzy odeszli...

Zobacz również:

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Miasto, jak co roku przekaże dotację
(2020-10-30)
Miasto Kielce właścicielem Korony
(2020-10-29)
Miejski program in vitro ze zgodą Rady Miasta
(2020-10-28)
Organizacja ruchu na Wszystkich Świętych
(2020-10-27)
Budżet Obywatelski. Trwa budowa boisk przy szkołach
(2020-10-27)
Nauka zdalna w szkołach
(2020-10-26)
Prace na ważnej inwestycji drogowej mocno zaawansowane
(2020-10-26)
KORONAWIRUS. Komunikat Wydziału Komunikacji
(2020-10-23)
Ogród Botaniczny w jesiennej odsłonie
(2020-10-22)

Przedstawiciele transportu publicznego otrzymali środki ochronne
(2020-10-22)

W weekend pojedzie więcej autobusów na cmentarze
Akademickie i Młodzieżowe Targi Pracy tym razem online
(2020-10-21)
Zieleń miejska pomoże zadbać o nagrobki
Jesienny spacer do źródła Silnicy
(2020-10-20)
Kielce jesienne
(2020-10-19)

Trzy wystawy w BWA

02-10-2020

Od piątku, 2 października w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach oglądać można malarstwo i rysunki Stanisława Ryszarda Kortyki, rysunki Anny Ciszek oraz fotografie Stanisława Składanowskiego wykonane podczas strajku w Stoczni Gdańskiej. Zamiast wernisażu w piątek o godz. 18 odbędzie się spotkanie z autorem zdjęć z historycznych wydarzeń z sierpnia 1980 roku.

W Galerii Górnej BWA zaprezentuje prace Stanisława Ryszarda Kortyki „Rytmy jasnych i ciemnych stref”. To wystawa malarstwa i rysunku przygotowana na jubileusz 50-lecia pracy twórczej pochodzącego z Sandomierszczyzny artysty.

W Galerii Dolnej widzowie będą mogli zobaczyć wystawę „Sierpień '80 - 40 lat minęło” autorstwa Stanisława Składanowskiego – fotografa i działacza opozycji w czasach PRL, który udokumentował strajk w Stoczni Gdańskiej – pracował wówczas w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Wystawa jest hołdem artysty fotografika „dla tych wszystkich, którzy brali udział w historycznych wydarzeniach, ryzykując często zdrowiem i życiem, narażając się na prześladowania ze strony ówczesnej bezpieki”.

Stanisław Składanowski od 1975 roku jest członkiem Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od maja do lipca 1981 roku internowany w Strzebielinku za fotografowanie zajść ulicznych w okresie stanu wojennego. Od 1988 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików, od 2007 roku pełni funkcję prezesa Okręgu Gdańskiego ZPAF. W dorobku ma kilkanaście albumów fotograficznych.

W Galerii Małej Anna Ciszek pokaże wystawę zatytułowaną „Zwierzobyty”. To zbiór kilkudziesięciu rysunków wykonanych cienkopisem na papierze, uzupełniony o dwa obrazy w technice akrylu na płótnie. „Artystka podejmuje temat, którym na pierwszy rzut oka są zwierzęta. Jednak, gdy pozwolimy sobie na dłuższą kontemplację jej prac, okazuje się, że tylko zewnętrzna powłoka przedstawionych figur jest zwierzęca. Tytułowe zwierzobyty posiadają cechy, gesty i pozy zarezerwowane dla ludzi. (…) Rysunki opowiadają o relacjach i o uniwersalnej potrzebie istot, zwłaszcza ludzi, do bycia kochanymi, akceptowanymi i do życia we wspólnocie” – podkreśla kuratorka wystawy dr Magdalena Leśniak.

Anna Ciszek ukończyła z wyróżnieniem studia na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych ze specjalnością malarstwo na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego oraz arteterapię i trening kreatywności na Uniwersytecie Warszawskim. Poza twórczością plastyczną zawodowo realizuje się w takich obszarach jak: terapia przez sztukę, wspomaganie rozwoju i stymulowanie umiejętności wśród osób z dysfunkcjami.

Wystawy można będzie oglądać do 30 października (oprócz poniedziałków) w godz. 11-18.

BWA nie organizuje wernisażu, natomiast w piątek 2 października o godz. 18 odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Składanowskim. W Biurze Wystaw Artystycznych będzie można kupić wydane przez BOSZ kalendarz i album „Solidarność. Sierpień 1980” ze zdjęciami artysty. Album zawiera oprócz starannie wyselekcjonowanych fotografii wspomnienia uczestników przełomowych wydarzeń, m.in. Lecha Wałęsy, Andrzeja Gwiazdy, Bogdana Borusewicza, Jerzego Borowczaka czy Henryki Krzywonos-Strycharskiej.