Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Ruszyła platforma sprzedaży abonamentów parkingowych

Zobacz również:

Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty
(2020-11-27)
Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

Zamknij oczy, zobacz więcej - świat otwarty dla niewidomych

26-10-2020

W Kieleckim Centrum Kultury odbyła się konferencja dedykowana osobom niepełnosprawnym. W wydarzeniu pt. „Zamknij oczy, zobacz więcej - świat otwarty dla niewidomych” wzięli udział eksperci z zakresu dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami.

Konferencję pod patronatem honorowym prezydenta Kielc Bogdana Wenty, zorganizowała Fundacja Szansa dla Niewidomych Tyflopunkt Kielce, w ramach ogólnopolskiego projektu „Wielkie spotkanie niewidomych, słabowidzących i wszystkich niepełnosprawnych Reha for the Blind in Poland 2020”.

Ze względu na ograniczenia sanitarne udział w konferencji możliwy był tylko za pośrednictwem transmisji online. Spotkanie otworzył Marek Kalbarczyk, założyciel i prezes honorowy Fundacji Szansa dla Niewidomych.

- Idea naszego spotkania jest wielka, chcemy być razem, wspólnie działać, rozwijać empatię społeczną. Chcemy mówić, jak wygląda świat otwarty na osoby z różnymi dysfunkcjami. Cieszę się, że w ten sposób możemy pomagać tysiącom osób niepełnosprawnych i ich bliskim - mówił Marek Kalbarczyk.

Część konferencyjną poprzedziło rozstrzygnięcie etapu regionalnego konkursu Idol Fundacji Szansa dla Niewidomych. Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: idol środowiska, urząd otwarty dla niewidomych oraz instytucja/placówka kultury/firma.

Wśród świętokrzyskich laureatów nagrody, w kategorii instytucja - znalazła się Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. - To dla nas ogromny zaszczyt, ponieważ zależy nam na promocji czytelnictwa wśród osób niepełnosprawnych. Posiadamy bardzo nowoczesny, specjalistyczny sprzęt, który ułatwia dostęp do książek, ale także spotykamy się i wraz z osobami niepełnosprawnymi z Fundacji Szansa dla Niewidomych z Kielc opracowujemy program i strategię dostępności naszych obiektów do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku - mówiła Anna Żmudzińska, dyrektor MBP.

Tematem przewodnim spotkania była dostępność przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami na przykładzie Kielc.

Jak zaznaczył Jerzy Pióro, pełnomocnik Prezydenta Kielc do spraw Osób Niepełnosprawnych, miasto Kielce jest dobrym przykładem zmian zachodzących w dostępności przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnościami. - Panu prezydentowi zależy na podejmowaniu działań, które znacząco poprawią funkcjonowanie niepełnosprawnych mieszkańców naszego miasta. Zdajemy sobie sprawę z różnego typu barier, które stoją przed osobami niepełnosprawnymi i dążymy do tego, aby te bariery likwidować. Wszystkim nam zależy na tym, aby skutecznie pomagać tam, gdzie jest to potrzebne - mówił.

Podczas konferencji odbyło się także podsumowanie projektu "Widzimy się!" realizowanego przez Kieleckie Centrum Kultury. - Dzięki projektowi wypracowaliśmy kilka rozwiązań w zakresie dostępności i zastanawiamy się nad tym, co jeszcze możemy zrobić, aby nasze wydarzenia kulturalne były bardziej dostępne dla osób niepełnosprawnych - mówiła Augustyna Nowacka, dyrektor KCK.