Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Ruszyła platforma sprzedaży abonamentów parkingowych

Zobacz również:

Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty
(2020-11-27)
Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

Odkrywamy Kielce – Rezerwat Ślichowice

06-11-2020

Rezerwat skalny Ślichowice im. Jana Czarnockiego, to najstarszy rezerwat geologiczny w Polsce, utworzony w 1952 roku. Położony jest w zachodniej części Kielc na obszarze Góry Ślichowica (303 m n.p.m.) w rejonie Czarnowskich Górek. Teren rezerwatu to dwa nieczynne już kamieniołomy, które rozdziela skalna grzęda. Kiedyś wydobywano tu wapienie.

Warto tu zajrzeć przede wszystkim po to, aby zobaczyć doskonale widoczny przykład fałdu tektonicznego. Stanowi on zapis ruchów górotwórczych, zwanych hercyńskimi, do których doszło… 300 mln lat temu!

Zachęcamy do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca, które jest idealnym celem spacerów nie tylko mieszkańców osiedla Ślichowice.

Rezerwat jest dobrze dostępny, można tutaj dotrzeć zarówno komunikacją miejską jak i koleją. Oczywiście można tutaj dojechać samochodem od strony ulicy Kazimierza Wielkiego i z parkingu rozpocząć spacer, korzystając z infrastruktury, wybudowanej przez Geopark Kielce. Są to między nimi punkty widokowe, tablice edukacyjne, z których możemy dowiedzieć się bardzo wiele ciekawostek na temat historii tego miejsca, zarówno tej mierzonej dziesiątkami lat, jak i tej mierzonej milionami lat.

- Ślichowice to nie tylko ciekawe miejsce na spacery, to nie tylko fałd skalny, ale to również bardzo dobry punkt widokowy. Jeżeli staniemy na skalnej grzędzie, która rozdziela dwa wyrobiska, zobaczymy panoramę zachodniej części Gór Świętokrzyskich, środkowej również. Aspekt krajobrazowy, to niewątpliwie walor Ślichowic, który warto wziąć pod uwagę, udając się na wycieczkę do tego niezwykłego miejsca. Można je polecić każdemu – mówi Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach.

Trasa spacerowa poprowadzona jest wokół dawnego wyrobiska, na dnie którego znajduje się woda. Nad brzeg tego niewielkiego akwenu można zejść po dawnej pochylni transportowej. Warto zaznaczyć, że ze środka wyrobiska najlepiej widać wspomniany fałdy tektoniczny.

To wyjątkowo malownicze miejsce, w którym można zapomnieć, że znajduje się ono w obrębie dużego osiedla mieszkaniowego.