Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Ruszyła platforma sprzedaży abonamentów parkingowych

Zobacz również:

Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty
(2020-11-27)
Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

W trosce o czyste powietrze w Kielcach

13-11-2020

Program dotacji wymiany pieców, jonizatory w przedszkolach oraz zakup specjalnego drona do pomiaru szkodliwych pyłów w spalinach kominowych - to tylko niektóre z działań, które mają poprawić jakość powietrza w stolicy województwa świętokrzyskiego. Walka ze smogiem to jedno z priorytetowych działań Miasta Kielce.

Już na początku 2020 roku rozpoczął się program wymiany pieców na ekologiczne źródła ciepła. Nabór wniosków zakończył się 30 października. Dotacje były udzielane na dofinansowanie kosztów podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej, wraz z możliwością podłączenia ciepłej wody użytkowej, zainstalowania ogrzewania gazowego, elektrycznego lub pompy ciepła.

Dwa miliony na dotacje

Zainteresowanie programem wśród mieszkańców było bardzo duże. W sumie złożono 289 wniosków o dotację celową.

Początkowo na realizację programu miasto przeznaczyło 2 miliony złotych. Na wniosek prezydenta Kielc i dzięki akceptacji Rady Miasta, budżet projektu zwiększono o 150 tysięcy złotych. W ten sposób wszystkie wnioski złożone przez mieszkańców zostały rozpatrzone.

Na ten moment podpisano 242 umowy na kwotę 1 miliona 960 tysięcy złotych, z czego wypłacono 142 dotacje. Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie koniec. Program dotacyjny został wpisany do projektu budżetu miasta na 2021 rok, a po jego uchwaleniu przez Radę Miasta, program wymiany pieców zostanie wznowiony.

Dron zbada jakość powietrza

Niebawem Straż Miejska w Kielcach będzie mogła sprawdzać zawartość szkodliwych pyłów w spalinach kominowych za pomocą specjalnego drona. Urządzenie zostało już zakupione i dostarczone do ratusza, a obecnie przygotowywane są dokumenty dotyczące przekazania sprzętu miejskim strażnikom.

Przypomnijmy, że ta inwestycja jest realizowana w ramach Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego.

Funkcjonariusze, którzy będą obsługiwać drona, uzyskali pozytywny wynik egzaminu na operatora bezzałogowego statku powietrznego w zakresie uprawnień VLOS i BVLOS oraz świadectwo kwalifikacji personelu lotniczego. Egzamin państwowy był przeprowadzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego na początku października. Dokumenty poświadczające uzyskanie świadectwa i uprawnień zostaną przesłane na adres egzaminowanych nie później niż 60 dni od dnia egzaminu. W momencie otrzymania dokumentów, osoby uprawnione do obsługi drona będą mogły rozpocząć pierwsze działania.

Jonizatory trafiły do przedszkoli

Kolejnym działaniem zmierzającym do poprawy jakości powietrza jest instalacja jonizatorów. Piętnaście urządzeń oczyszczających powietrze trafiło do trzech kieleckich przedszkoli, przy ul. Krakowskiej, ul. Fabrycznej i ul. Sowiej. Ratusz nabył jonizatory w ramach prowadzonego od kliku lat projektu, mającego na celu zaopatrzenie jednostek oświatowych i edukacyjnych w urządzenia oczyszczające powietrze.

Jonizatory eliminują przede wszystkim zagrożenia mikrobiologiczne takie jak bakterie, wirusy, zarazki, alergeny, pleśń oraz grzyby, a także oczyszczają i uzdatniają powietrze wewnątrz pomieszczeń, usuwając z nich nieprzyjemne zapachy. W jednostkach, w których zamontowano już urządzenia, zaobserwowano znacznie mniejszą zachorowalność wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Do tej pory w kieleckich placówkach zamontowano 74 jonizatory, zakup następnych urządzeń planuje się w przyszłym roku.