Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Ruszyła platforma sprzedaży abonamentów parkingowych

Zobacz również:

Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty
(2020-11-27)
Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych

16-11-2020

Kolorowy, bezpieczny i dostępny dla wszystkich. Wygląda jak wiele innych placów zabaw w Kielcach, ale ten został przystosowany dla potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. To dobry wybór mówią mieszkańcy osiedla „Na Stoku”.

- Ja tutaj mieszkam od dziecka i na pewno takiego miejsca brakowało, także bardzo fajnie, że takie kolorowe miejsce powstało. Myślę, że będzie przez najmłodszych docenione – mówi Kalina Szczukiewicz, mieszkanka osiedla.

Plac zabaw na osiedlu „Na Stoku” powstał w ramach zeszłorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt poparło 1 768 osób.

- Z tych wszystkich inwestycji, które były wtedy do wybrania to ta była chyba najlepsza. Tak mi się wydaje i tutaj dużo dzieci korzysta, tu jest dużo małych dzieci – mówi Izabela Kaczkowska, mieszkanka osiedla.

Huśtawka czy karuzela z podjazdem. Te urządzenia zabawowe przystosowane są dla dzieci niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku inwalidzkim. Cieszy to, że powstaje coraz więcej takich miejsc w Kielcach – podkreśla Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych.

- To miejsce jest bardzo uniwersalne, bo ono służy każdej grupie, dzieciom sprawnym, niepełnosprawnym. Warto tak projektować, żeby ta przestrzeń publiczna była bez barier – podkreśla Jerzy Pióro.

- Z biurem inwestycyjnym jesteśmy po rozmowach i inwestycje, które będzie miasto prowadzić będą konsultowane w fazie projektów z grupa osób niepełnosprawnych, żeby oni też mogli pewne rzeczy zasugerować, usprawnić, żebyśmy nie byli zaskakiwani już po wykonaniu, bo wtedy rzeczywiście niektóre rzeczy trudno jest poprawić - dodaje Jerzy Pióro.

W konsultacjach biorą udział między innymi przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. To oni wiedzą najlepiej, jakie udogodnienia będą odpowiednie dla różnych grup osób z niepełnosprawnością.

- Osoby zdrowe często chcą dobrze, ale często brakuje im takiej wiedzy jak pewne rzeczy powinny wyglądać, brakuje im po prostu takiej życiowej wiedzy. Dlatego tak ważne są konsultacje z osobami z niepełnosprawnościami, żeby uniknąć podstawowych błędów, które nie zawsze są oczywiste dla osób, które nie stykają się z tym problemem na co dzień – mówi Paweł Słowik, Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych.

Plac zabaw na osiedlu „Na Stoku” jest ogrodzony, posiada też bezpieczną i kolorową nawierzchnię, amortyzującą upadki i chroniącą przed urazami. Dodatkowo zamontowano kosze do segregacji odpadów oraz ławki z oparciem umożliwiającym odpoczynek. Inwestycja kosztowała ponad 147 tysięcy złotych.