Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Ruszyła platforma sprzedaży abonamentów parkingowych

Zobacz również:

Wystąpienie prezydenta Kielc Bogdana Wenty
(2020-11-27)
Od poniedziałku biblioteki otwarte dla czytelników
(2020-11-27)
Skwer Wolontariuszy oficjalnie otwarty
(2020-11-26)
Zbiórka darów dla pacjentów i mieszkańców DPS
(2020-11-25)
Kielecki Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy
(2020-11-24)
Konkurs "Napisz list do sąsiada" rozstrzygnięty
(2020-11-23)
Trwa budowa szpitala tymczasowego, umowa podpisana
(2020-11-20)
Plany rozwoju Korony Kielce
(2020-11-19)
Kielce szykują się na święta
(2020-11-19)
Drogowcy gotowi na zimę
(2020-11-17)
Nowoczesny plac zabaw przyjazny dla dzieci niepełnosprawnych
(2020-11-16)
Dobre informacje dla rozwoju miasta
(2020-11-13)

Łaziki marsjańskie powrócą do Kielc

18-11-2020

Łaziki marsjańskie znów będą rywalizować w Kielcach. Areną zmagań ERC Space & Robotics Event 2021 będzie, podobnie jak w minionej edycji, tor znajdujący się na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej. Przyszłoroczna impreza planowana jest na 10-12 września. W środę poinformowano o tym podczas specjalnej konferencji prasowej, która ze względu na pandemię COVID-19 odbyła się online. Szczegóły mają być znane w styczniu.

Zawody łazików marsjańskich znów odbędą się w Kielcach. We wrześniu 2021 roku drużyny młodych konstruktorów z całego świata, będą ponownie rywalizować na torze przy Politechnice Świętokrzyskiej. Organizatorzy liczą, że turniej uda się przeprowadzić w taki sposób, jak to miało miejsce do tego roku.

- Pracujemy już nad nowym regulaminem. Mamy oczywiście nadzieję, że wróci ta forma stacjonarna, ale nie jest ona zależna wyłącznie od nas – informuje Łukasz Wilczyński, Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i dodaje, że w kolejnej edycji organizatorzy położą nacisk nie tylko na umiejętności budowy sprzętu, ale również tworzenia odpowiedniego oprogramowania. – Jest wiele firm w tym sektorze, również polskich, które potrzebują zdolnych programistów – przekonuje.

Impuls do skupienia się nie tylko na zagadnieniach sprzętowych dała ostatnia edycja wydarzenia. Ze względu na pandemię COVID-19 konieczne było wprowadzenie zmian w sposobie prowadzenia rywalizacji. Ta odbywała się w formule zdalnej. Poszczególne drużyny sterowały swoimi pojazdami przez Internet. Zarówno dla organizatorów, jak i uczestników była to całkowita nowość.

- Nie było to łatwe wyzwanie, o czym świadczy fakt, że ERC był jedynym turniejem kosmiczno-robotycznym, który odbywał się w tym roku po ogłoszeniu pandemii – przekonuje prezydent Kielc, który pogratulował jednocześnie organizatorom, za ich kreatywność i dążenie do tego, by zawody mogły się odbyć. - Dziękuje także za to, że nie zaniechano pomysłu organizacji Strefy Pokazów Naukowo-Technologicznych, przeznaczonej dla szerokiej publiczności, co było bardzo ważnym elementem z punktu widzenia mieszkańców Kielc. Trzeba pamiętać, że zawody robotów marsjańskich to nie tylko rywalizacja, popis naukowych możliwości i umiejętności, ale też wspaniały materiał edukacyjny dla osób w różnym wieku, w tym przede wszystkim dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta – dodał Bogdan Wenta.

Konferencja prasowa była również okazją do sformalizowania zacieśnienia współpracy Politechniki Świętokrzyskiej z branżą kosmiczną. Uczelnia podpisała umowę z firmą Sener Polska, która specjalizuje się w inżynierii mechanicznej dla segmentu kosmicznego, w tym w szczególności w mechanizmach rozkładania oraz strukturach pojazdów kosmicznych, jak również w mechanicznych naziemnych urządzeniach wspomagających.

- Przewidujemy współpracę w zakresie realizacji projektów badawczych i innowacyjnych rozwiązań. Będziemy działać razem w aspekcie dydaktycznym, przygotowania kadr, także dla firmy Sener, której to pracownicy zorganizują dla naszych studentów szkolenia czy warsztaty. Oprócz tego, będziemy również we własnym zakresie przeprowadzali dodatkowe szkolenia, a być może i doktoraty dla pracowników Sener, podwyższając tym samym ich kwalifikacje zawodowe – mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej.

ERC Space & Robotics Event 2020 w liczbach:
- 5 mln osób – zasięg medialny wydarzenia (styczeń-wrzesień 2020)
- blisko 80 tys. odtworzeń transmisji, z czego 15,5 tys. w j. angielskim
- 6,5 tys. odtworzeń konferencji
- 252 tys. osób – zasięg mediów społecznościowych

Organizatorami ERC Space & Robotics Event 2020 byli Europejska Fundacja Kosmiczna, Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”, Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Miastem – Gospodarzem imprezy było Miasto Kielce.