Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook Fundusze Europejskie BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym RSS Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce - ITV

Życzenia Prezydenta Kielc z okazji Dnia Kobiet

 

„Kobiecy biznes w czasie COVID-19”
(2021-03-05)

Kielce mają sportowych ambasadorów
(2021-03-04)

„Z energią dla klimatu” - akcja edukacyjna dla najmłodszych
(2021-03-04)
Różowe skrzyneczki w Kielcach
(2021-03-04)
Ogrzewalnia dla osób bezdomnych już otwarta
(2021-03-03)
Drogowcy wrócili na Witosa i Zagnańską
(2021-03-03)
Próbne matury w Kielcach w czasie pandemii w większości w formie stacjonarnej
(2021-03-03)
Przekaż 1% podatku dla organizacji z Kielc
(2021-03-02)
Zakończyły się prace związane z konserwacją zieleni w Parku Miejskim
(2021-03-02)
Kielczanie uczcili Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
(2021-03-01)

 

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Tancerze zadebiutowali w roli choreografów

21-02-2021

W niedzielę 21 lutego odbyła się premiera spektaklu pt. „Wieczór młodych choreografów”. Spektakl to zbiór sześciu choreografii autorstwa zawodowych tancerzy Kieleckiego Teatru Tańca, a każda z nich porusza inne problemy, tematykę i emocje.

 

W skład antologii wchodzą:

„Słoneczniki bez słońca” w choreografii Dawida Pieróga, „Ja i mój Cień” w choreografii Marty Rolskiej i Małgorzaty Boruń, „Venus de fresa” w choreografii Mateusza Wróblewskiego, „Cirrostratus” w choreografii Aleksandra Staniszewskiego, „W Twoim odbiciu” w choreografii Klaudii Tkaczyk i Szymona Pacholca oraz „Noc na Łysej Górze” w choreografii Kamila Zdańkowskiego. W spektaklu występują artyści Kieleckiego Teatru Tańca oraz adeptki z grupy konkursowej „Saltatio” działającej w Szkole Kieleckiego Teatru Tańca. Istotą przedsięwzięcia jest zapewnienie młodym choreografom instytucjonalnego wsparcia oraz artystycznej niezależności poprzez swobodę w doborze tematów i twórczej inspiracji.   

„Słoneczniki bez słońca” w choreografii Dawida Pieróga stanowią wyraz fascynacji autora kulturą Romów. Przy akompaniamencie muzyki m.in. Gorana Bregowicia czy zespołu Bijelo Dugme, spektakl opowiada historię dwóch kobiet przez pryzmat nomadyzmu, będącego najistotniejszą cechą romskiej tożsamości grupowej.

„Ja i mój Cień” w choreografii Marty Rolskiej i Małgorzaty Boruń podejmuje temat skrywanych traum, które niczym tytułowy „cień” kładą się na całym naszym bieżącym życiu.

„Venus de freza” Mateusza Wróblewskiego eksploruje temat kobiecości w wielu jego wariantach: tradycyjnym, współczesnym, feministycznym, religijnym, popkulturowym. Etiuda utrzymana jest w komediowym tonie, a kolejne taneczne obrazy łączy symbolika truskawki, utożsamianej w mitologii rzymskiej z boginią piękna i miłości Wenus.

„Cirrostratus” w choreografii Aleksandra Staniszewskiego powstał pod wpływem inspiracji mitologią nordycką, a w szczególności systemu wierzeń. Autor ukazuje zjawisko śmierci jako jeden z etapów w drodze do życia wiecznego.
                                                                                                             
„W twoim odbiciu” duetu choreograficznego Klaudii Tkaczyk i Szymona Pacholca to opowieść o dzieleniu się miłością, pielęgnowaniu i sile uczuć.

„Noc na Łysej Górze” w choreografii Kamila Zdańkowskiego, inspirowana jest ludowymi wierzeniami i legendami o Górach Świętokrzyskich. Opowiada historię dwójki dzieci – Jasia (Szymon Pacholec) i Małgosi (Klaudia Tkaczyk) – którzy w towarzystwie Czarnego Kota (Małgorzata Kowalska) przeżywają niezwykłą przygodę w Noc Kupały. Spektakl ukazuje piękno folkloru ziemi świętokrzyskiej.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Kielc Bogdan Wenta.

 

 

 

Kielecki Teatr Tańca już po raz trzeci daje szansę młodym tancerzom, aby sprawdzili się jako choreografowie - Utworzenie takiego atelier, które kilka lat temu zorganizowaliśmy, właśnie wyszło z takiej idei takich marzeń, żeby wspierać i pomagać młodym ludziom - mówi Elżbieta Pańtak, dyr. Kieleckiego Teatru Tańca. - „Wieczór młodych choreografów” jest właśnie taką przestrzenią, którą chcielismy stworzyć dla młodych, utalentowanych artystów. To ich pierwsze duże formy, które są realizowane w zawodowym teatrze i na profesjonalnej scenie - dodaje Grzegorz Pańtak z-ca dyr. Kieleckiego Teatru Tańca.

W roli choreografów debiutuje ośmioro młodych artystów, którzy mieli pełną autonomię w wyborze tematyki i formy tanecznej. Muzyka i kostiumy również są ich wyborem. To było dla nas duże wyzwanie – przyznają młodzi choreografowie.

 

- Tym razem mieliśmy takie zadanie, żeby nauczyć się pracy z kolegami z przyjaciółmi, z osobami, które są solistami o większym czasami doświadczeniu - powiedział Dawid Pieróg, tancerz i choreograf. - Spotkaliśmy się z dodatkowym trybem pracy, naszym zadaniem było  dogadywaniem spraw związanych z kostiumami, scenografią czy szukaniem materiałów. Musielismy mysleć o wielu różnych rzeczach, o których najczęściej nie mieliśmy pojęcia, bo nie braliśmy w tym udziału jako tancerze - dodaje Mateusz Wróblewski, tancerz i choreograf.

Młodzi choreografowie nie tylko przygotowali spektakle, ale również w nich zatańczą. Na scenie zobaczymy również innych artystów Kieleckiego Teatru Tańca oraz adeptki z grupy konkursowej „Saltatio”, działającej w Szkole Kieleckiego Teatru Tańca.

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
 Portal Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji - comiesięczny raport
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów - zasady
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia - programy niskoemisyjne
Energia
Karta Dużej Rodziny - strona MOPR
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Gospodarka odpadami
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe w Kielcach
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Kielcach
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509,    e-mail:

Email:    ||      ||  


Elektroniczna Skrzynka Podawcza - ePUAP

 

 

Deklaracja dostępności